Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży w Powiecie Grajewskim - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży w Powiecie Grajewskim

Data publikacji 12.09.2009

                                

    Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży 

w Powiecie GrajewskimOd 13 lat w Polsce realizowany jest program Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych „Stop 18”.

W ramach tej akcji funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji  w Grajewie odwiedzili sprzedawców sklepów osiedlowych i kiosków, w których sprzedawane  są wyroby tytoniowe. Działania mundurowych polegały głównie na przypomnieniu i uświadomieniu sprzedawcom, iż zakazane jest sprzedawanie tych produktów małoletnim, jakie są tego konsekwencje oraz o tym, że każdy sprzedawca ma prawo żądać dokumentu tożsamości, który potwierdza pełnoletniość klienta. Sprzedawcy otrzymali od policjantów materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące tej problematyki.

 

SPRZEDAWCO PAMIĘTAJ !!!!

  • Sprzedawaj  wyroby tytoniowe wyłącznie osobom pełnoletnim !
  • W widocznym miejscu (Np. na drzwiach lub na kasie) umieść naklejkę "Stop! Nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim"!
  • Sprawdzaj wiek młodej osoby, która chce kupić wyroby tytoniowe. Masz prawo  poprosić o dokument potwierdzający pełnoletniość!
  • Nie sprzedawaj wyrobów tytoniowych młodej osobie, która odmawia okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość. To wbrew prawu i grozi za to kara grzywny!

 


Jeżeli jesteś sprzedawcą i wbrew prawu zdecydujesz się na sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim bez sprawdzania ich dokumentów pamiętaj, że grozi Ci:

 


- MANDAT 500 ZŁOTYCH
Policjanci mogą nałożyć mandat karny na sprzedawcę za sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim. Jego wysokość jest przypisana do tego wykroczenia i wynosi 500 złotych

- MANDAT 100 ZŁOTYCH
Dodatkowy mandat w wysokości 100 złotych dostaniesz, jeśli przyłapano cię na sprzedaży papierosów na sztuki.

 - KARA DO 5000 ZŁOTYCH
Kara grzywny do 5000 złotych jest orzekana wyłącznie przez sąd. Grozi sprzedawcy np. wtedy gdy nie przyjmie mandatu. Dodatkowo sprzedawcy grozi konieczność pokrycia kosztów postępowania sądowego.

 - POWÓDZTWO CYWILNE
Rodzic osoby niepełnoletniej, która kupiła wyroby tytoniowe, może zawiadomić policję lub straż miejską, a nawet wystąpić przeciwko sprzedawcy z powództwem cywilnym o zadośćuczynienie
.

 

* wykorzystując treści zawarte na stronie, proszę powoływać się na źródło informacji