Wołanie o pomoc - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wołanie o pomoc

Data publikacji 01.12.2009

Obywatelka Filipin powiadomiła rodzinę o tym, że w Polsce zmuszana jest do prostytucji. Krewni przekazali sygnał filipińskiej ambasadzie, a ta zwróciła się o pomoc do grajewskiej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę.

Grajewscy policjanci otrzymali drogą elektroniczną niepokojący sygnał od filipińskiej ambasady. Wynikało z niego, że obywatelka tego kraju jest przetrzymywana wbrew swojej woli i przemocą zmuszana do nierządu przez jej byłego męża - mieszkańca Grajewa. Zaalarmowani funkcjonariusze razem z przedstawicielem ambasady ruszyli pod wskazany adres, gdzie miała być przetrzymywana kobieta. Trop wiódł na jedną z posesji przy ul. Kopernika w Grajewie. Właśnie tam policjanci odnaleźli 29-letnią Filipinkę. Tam też został zatrzymany 49-letni właściciel posesji. Kobieta opowiedziała mundurowym, że przed kilkoma laty w swoim kraju związała się z zatrzymanym i jako jego żona przyjechała do Polski. Jednak nie układający się związek przetrwał krótko i po rozwodzie wróciła w rodzinne strony. Po kilku latach znowu nawiązała z nim kontakt mając nadzieję, że ten pomoże znaleźć jej pracę w Polsce. Mówiła, że zaoferował jej posadę sprzątaczki. Do kraju przyjechała w październiku. Tu dostała od byłego męża obiecaną posadę. Jednak na początku listopada nagle zginęły jej dokumenty, telefon komórkowy i bilet powrotny. Jak mówiła w tym samym czasie jej pracodawca zażądał by świadczyła usługi seksualne odwiedzającym go gościom. Gdy się nie zgodziła mężczyzna wymusił jej uległość groźbami i biciem. Z jej relacji wynikało, że taka sytuacja powtarzała się wielokrotnie i trwała aż do przyjazdu mundurowych. U zatrzymanego mężczyzny policjanci znaleźli przedmioty skradzione pokrzywdzonej. Wyjaśniający sprawę funkcjonariusze ustalili, że kobiecie udało się w tajemnicy przed byłym mężem telefonicznie powiadomić o swojej sytuacji rodzinę za granicą, która taki sygnał przekazała ambasadzie. Ta z kolei o pomoc w tej sprawie zwróciła się do grajewskiej Policji.

49-latkowi przedstawione zostały zarzuty nakłaniania do prostytucji, pozbawienia kobiety wolności oraz ułatwiania prostytucji innej kobiecie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Decyzją Sądu Rejonowego w Grajewie mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Okoliczności zdarzenia szczegółowo wyjaśniają grajewscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grajewie.

* źródło: www.podlaska.policja.gov.pl