Policja INFORMUJE! RADZI! OSTRZEGA! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja INFORMUJE! RADZI! OSTRZEGA!

Data publikacji 19.07.2010

POLICJA 
   
  INFORMUJE RADZI OSTRZEGA!

 

 

 

Większość zaginionych dzieci to nie te najmłodsze, chociaż ich wiek stale się obniża. Co roku kilka tysięcy nastolatków ucieka z domów.

Okres letnich wakacji, jest czasem w którym ucieczki zdarzają się nader często. Powodem ucieczek może być brawura i chęć popisania się przed kolegami. Kłopoty rodzinne i zawody miłosne, jak również forma protestu. Dzieci uciekają od niepowodzeń, ze strachu i  z ciekawości świata. Problem nie dotyczy tylko dzieci z tzw. rodzin patologicznych. Dzieci z dobrych domów uciekają tak samo często. Rodzice, którzy akceptują swoje dziecko warunkowo i tylko wtedy gdy wszystko jest dobrze, też mogą spodziewać się, że i ono pomyśli o ucieczce.


Co robić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu?:


- Natychmiast zgłoś zaginięcie policji - zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie jakie posiadasz nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych.

- Sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu - możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez Twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to da Ci jakąś wskazówkę w poszukiwaniach.

- Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów

- Ustal miejsca, gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza wolny czas


Jeśli dziecko wróci do domu poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji i odwołaj zaginięcie.


Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie.

 

PAMIĘTAJ:

 • Małego dziecka nie zostawiaj nigdy bez opieki nawet na chwilę. Pamiętaj! Nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem!
 • Dziecko najwcześniej jak to możliwe powinno znać nie tylko swoje imię, ale też nazwisko. Pamiętaj! Dziecko musi wiedzieć, jak nazywają się jego rodzice (lub inni opiekunowie) i znać nazwę miejscowości, w której mieszka.
 • Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu. Pamiętaj! Dziecko musi wiedzieć, gdzie są rodzice, znać ich nr telefonu i potrafić do nich zadzwonić.
 • Dziecko samo w domu powinno wiedzieć, że kiedy ktoś puka do drzwi, nie może ich nikomu otwierać. Pamiętaj! Naucz dziecko, aby nie dało się przekonać nikomu.
 • Podwórko przed domem (i w mieście, i na wsi), nie jest miejscem całkowicie bezpiecznym. Dzieci młodsze niż siedmioletnie nie mogą bawić się bez opieki dorosłych. Pamiętaj! Wyglądanie przez okno raz na kilka minut, to nie jest właściwa opieka nad dzieckiem.
 • Kiedy dziecko wychodzi z domu razem z rodzicami, to rodzice pilnują dziecka. Pamiętaj! Małe dziecko trzymaj za rękę.
 • Pamiętaj! W miejscach publicznych rodzice towarzyszą dziecku, gdy idzie do toalety.
 • Kiedy dziecko jest zaczepiane przez obcego, który budzi jego niepokój musi od razu krzyczeć. Pamiętaj! Dorośli, kiedy słyszą krzyk dziecka muszą natychmiast zareagować!
 • Dziecko, nawet duże, nigdy nie powinno korzystać z autostopu. Pamiętaj! Dziecko musi wiedzieć, żekiedynieznany kierowca (lub pasażer) nagle wysiada, trzeba uciekać.
 • Dziecko musi wiedzieć, że nigdy i od nikogo obcego nie przyjmuje słodyczy i innych prezentów. Pamiętaj! Naucz dziecko, by – jeśli spotkała je taka sytuacja- powiedziało Ci o tym przy najbliższej okazji.
 • Dziecko nie powinno bać się powiedzieć NIE komuś dorosłemu, kto dotyka je  w sposób, który budzi zdziwienie, zawstydzenie, niepokój lub ból.
 • Dziecko, które korzysta z Internetu, powinno chronić swoje dane. Pamiętaj! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem na ten temat. Przekonaj je, aby nie podawało w Internecie nikomu swoich danych kontaktowych.

 

Pamiętaj!

Kiedy ginie dziecko poszukiwania rozpoczyna się natychmiast!Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

Narkotyki to nie tylko uzależnienie, choroby psychiczne i inne problemy zdrowotne, ale to często trudne do przewidzenia zdarzenia, które komplikują życie tobie i twoim najbliższym.

 

NARKOTYKI

 

 KRADNĄ WOLNOŚĆ
PSUJĄ MŁODOŚĆ
NISZCZĄ ŻYCIE OSZUKUJĄ
OKRADAJĄ Z MARZEŃ
OTĘPIAJĄ
UZALEŻNIAJĄ

 

 

 

 

Odpowiedzialność prawna:

-posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków - zagrożone jest karą więzienia od 1 roku do 5 lat,

-produkcja narkotyków- zagrożona karą więzienia od 6 m-cy do 10 lat,

-handel narkotykami – zagrożony karą więzienia od 1 roku do 10 lat,

-udzielanie komuś narkotyków, albo nakłanianie innych do ich użycia- zagrożone karą więzienie do 5 lat

(Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 r. (Dz. U. nr 75, poz 468 z póź.zm.))

 

Narkomania zatacza coraz szersze kręgi, nie bacząc na wiek swoich ofiar, płeć, pochodzenie, wykształcenie, miejsce zamieszkania, wykonywaną profesję, majętność czy stan rodzinny.

Znajduje dziesiątki powodów, dla których wpadają w jej sidła - stres, zmęczenie, frustracje, ciągły bieg, wygórowane ambicje, presja otoczenia, chęć przypodobania się, strach przed odrzuceniem, kompleksy, ciekawość, szpan, zranione uczucia, samotność, żałoba. Tyle ile problemów i słabości ludzkich, tyle też powodów do pukania w drzwi Narkomanii.

 

ALKOHOL OTĘPIA- NIE RYZYKUJ

UTRATY SMAKU ŻYCIA.


Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

 

SPRZEDAWCO PAMIĘTAJ!!!

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi, że zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych […] osobom do lat 18, […]

Granica wieku – granicą prawa.

Prawo jest jednoznaczne i powinno być respektowane: sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo.

Kara za sprzedaż alkoholu nieletnim obejmuje:

1. Utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
2. Grzywnę.
3. Przepadek napojów alkoholowych.

Sprzedawco, jeżeli masz czasem wątpliwości, czy osoba prosząca o alkohol jest pełnoletnia, sprawdź to – masz do tego prawo!

Jeżeli osoba jest pełnoletnia, z pewnością potrafi to udowodnić. Poproś ją o dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymację. Jeśli nie ma przy sobie dowodu tożsamości, odmów sprzedaży!

Gdy odmawiasz sprzedaży alkoholu nieletnim:

 

 

 1. Jesteś w zgodzie z prawem. Nie ryzykujesz utraty koncesji i kary grzywny.
 2. Zapobiegasz negatywnym następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie, takim jak: ryzyko konfliktu z prawem, akty przemocy, wypadki - również śmiertelne, ryzyko uzależnienia.
 3. Dajesz dowód odpowiedzialności za siebie i innych.

Jak odmówić sprzedaży alkoholu nieletnim:

1. Wyraźnie powiedz NIE!

2. Wyraźnie podaj powód odmowy! (możesz powołać się na podstawę prawną)

3. Odwołaj się do grożącej Ci kary!

 

PAMIĘTAJ!
PRAWO JEST PO TWOJEJ STRONIE!
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNYM SPRZEDAWCĄ!


Świadomość tego, co dobre, a co złe sprawia, że człowiek ma odwagę i dysponuje odpowiednią siłą, by podejmować decyzje na podstawie posiadanej wiedzy oraz własnego zdania.

 

A CZY TY MASZ SWOJE ZDANIE?