„Pozory mylą, dowód nie” - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Pozory mylą, dowód nie”

Data publikacji 13.08.2010

Funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Grajewie odwiedzają punktu sprzedaży alkoholu w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. W sklepach rozdają materiały edukacyjne i rozmawiają ze sprzedawcami na temat problemu dostępu nieletnich do alkoholu.

Po raz kolejny funkcjonariusze włączyli się w ogólnopolską kampanię „Pozory mylą, dowód nie”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Ma ona między innymi przypomnieć sprzedawcom o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych osób, które chcą kupić alkohol, jeśli mają wątpliwości co do ich pełnoletniości.

Akcja ma zwrócić uwagę sprzedawcom, ale również świadkom sprzedaży w sklepach, że dorosły wygląd nie oznacza dojrzałości. Osoby poniżej 18 roku życia mają stosunkowo łatwy dostęp do alkoholu. Ten problem dostrzega większość z nas. Żeby kupić alkohol nastolatki stosują różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc dojrzalej wyglądającego kolegi, czy przekonywanie sprzedawcy, że dowód mają, ale zostawili go w domu. To tylko niektóre z nich. Stąd hasło kampanii społecznej „Pozory mylą, dowód nie”.

SPRZEDAWCO PAMIĘTAJ!!!

Prawo jest jednoznaczne i powinno być respektowane: sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo.

 Kara za sprzedaż alkoholu nieletnim obejmuje:

1.Utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

2. Grzywnę.

3. Przepadek napojów alkoholowych.

Sprzedawco, jeżeli masz czasem wątpliwości, czy osoba prosząca o alkohol jest pełnoletnia, sprawdź to – masz do tego prawo!

Jeżeli osoba jest pełnoletnia, z pewnością potrafi to udowodnić. Poproś ją o dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymację. Jeśli nie ma przy sobie dowodu tożsamości, odmów sprzedaży!

Gdy odmawiasz sprzedaży alkoholu nieletnim:

1. Jesteś w zgodzie z prawem. Nie ryzykujesz utraty koncesji i kary grzywny.

2. Zapobiegasz negatywnym następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie, takim jak: ryzyko konfliktu z prawem, akty przemocy, wypadki - również śmiertelne, ryzyko uzależnienia.

3. Dajesz dowód odpowiedzialności za siebie i innych.

Jak odmówić sprzedaży alkoholu nieletnim:

1. Wyraźnie powiedz NIE!

2. Wyraźnie podaj powód odmowy! (możesz powołać się na podstawę prawną)

3. Odwołaj się do grożącej Ci kary!

PAMIĘTAJ!
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNYM SPRZEDAWCĄ!