Ostatni wakacyjny weekend na drogach - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatni wakacyjny weekend na drogach

Data publikacji 26.08.2010

„Bezpieczny weekend” – pod takim hasłem policjanci ruchu drogowego rozpoczną 27 sierpnia działania mające na celu zapewnienie wszystkim wracającym z wakacji bezpiecznego powrotu do domu. W akcję zaangażowano 10 tys. funkcjonariuszy. Policjanci będą kontrolowali prędkość i trzeźwość kierowców, sprawdzali stan techniczny pojazdów i kierowali ruchem.

Koniec wakacji to jednocześnie czas wzmożonych powrotów do domów wszystkich wypoczywających na terenie całej Polski wczasowiczów. Niestety policyjne statystyki są przerażające. To właśnie w ostatni weekend sierpnia padają co roku niechlubne rekordy na drogach.

Rok temu, między 28 a 30 sierpnia, w 402 wypadkach zginęło 47 osób, a 547 zostało rannych. W 2008 roku, ostatni weekend wakacji zakończył się tragicznie dla 31 osób, które poniosły śmierć na drogach. Policjanci odnotowali wtedy 332 wypadki, w których rannych zostało 435 osób.

Mimo licznych apeli ze strony Policji, kierowcy wsiadają za kółko na podwójnym gazie. W zeszłym roku, podczas ostatniego weekendu wakacji, funkcjonariusze zatrzymali aż 1847 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej, w tym samy okresie – 1533.

„Bezpieczny weekend” – pod takim hasłem policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania na drogach w czasie ostatniego weekendu wakacji. Aż 10 tys. funkcjonariuszy zadba o to, by wszyscy, którzy zakończą wypoczynek miedzy 27 a 29 sierpnia, wrócili do domów cało i zdrowo.

Podczas „Bezpiecznego weekendu” powinniśmy spodziewać się częstszych kontroli prędkości. Policjanci zapowiadają, że nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców, którzy łamiąc przepisy ruchu drogowego, stwarzać będą zagrożenie dla siebie i innych. Oprócz oznakowanych patroli, na głównych ciągach komunikacyjnych pojawią się również nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura i bezmyślność, skutkująca m.in. niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.

Wzmożone działania policjantów to również kontrola stanu trzeźwości kierowców. Funkcjonariusze przypominają, że na początku wakacji weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy, kto będąc pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek drogowy, w wyniku którego inna osoba poniesie śmierć lub dozna ciężkich obrażeń, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, czeka go ta sama kara.

Policjanci cały czas apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. Z wakacji wracać będą rodziny z dziećmi. Policjanci skontrolują, czy najmłodsi podróżują w odpowiednich fotelikach samochodowych oraz czy wszyscy pasażerowie przypięci są pasami. W najbliższy weekend, powinniśmy również liczyć się ze wzmożoną kontrolą stanu technicznego naszych pojazdów. Tam, gdzie zawodna okaże się sygnalizacja świetlna lub na drodze pojawią się dodatkowe utrudnienia, policjanci będą ręcznie kierować ruchem.

Należy pamiętać, że działania Policji przyniosą oczekiwane rezultaty pod warunkiem, że wszyscy kierowcy poczują się odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

żródło: KGP