Nie dajmy się oszukać!!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się oszukać!!!

Data publikacji 04.08.2011

W ostatnich miesiącach na terenie województwa podlaskiego nasiliły się próby oszustwa na tzw. „wnuczka”. W minionym tygodniu, aż pięć razy w Suwałkach oszuści dzwonili do starszych osób prosząc o pożyczkę wysokich sum pieniędzy.Na szczęście żadna z pań nie dała się oszukać, choć rozmowy były długie, a głos w słuchawce przekonujący. W ten sam sposób na terenie całej Polski doszło już do kilkunastu przestępstw. I choć sprawcy zostali zatrzymani przestępczy proceder próbują przejąć inni.

Przypominamy, ofiarami przestępców są osoby starsze, głównie zamieszkujące samotnie. Mechanizm działania przestępców jest bardzo podobny. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas otrzymujemy telefon od osoby podającej się za członka rodziny: wnuczka, kolegi, przyjaciela. Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, ale najczęściej zgadzają się na niższą. Następnie informują nas, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki, bo sami nie mogą ze względu na wypadek, chorobę, czy inną ciężką sytuację rodzinną. Później starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana. Pamiętajmy, żeby zachować ostrożność i nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

Oszuści działający na naszym terenie nie mają żadnych skrupułów, ich ofiary tracą oszczędności całego swojego życia. Ofiarami oszustów mogą być bliskie nam osoby, często członkowie naszych rodzin, znajomi bądź sąsiedzi.

Apeluję, więc do Państwa o niezwłoczne przekazywanie informacji o działaniu oszustów osobom bliskim, w szczególności osobom starszym, zamieszkującym samotnie oraz informowanie ich, aby stosowali zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych, nie wpuszczali ich do swoich mieszkań, pod żadnym pozorem nie przekazywali żadnych pieniędzy.