Uwaga na PSY - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na PSY

Data publikacji 20.07.2011

          W trosce o zdrowie i życie ludzkie prezentujemyponiżej 11 ras psów niebezpiecznych wykazanych w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. i uznanych za agresywne.

         Należy jednak pamiętać, że największy wpływ na zachowanie psa ma jego sposób hodowania, tresury i traktowania przez właściciela. To my posiadacze czworonogów kształtujemy ich instynkt a co za tym idzie musimy liczyć się z konsekwencjami zachowania naszego psa.

AKBASH DOG

 


Turecki pies pasterski i stróżujący. Akbash uważany jest za spokojnego, opanowanego psa. Ma bardzo silnie wykształcony instynkt stróżowania i bronienia, a w związku z tym pewną naturalną agresywność.

AMERYKAŃSKI PIT BULL TERIER

 


Angielski pies wykorzystywany przez myśliwych w łapaniu zwierzyny. Służył do poskramiania rozjuszonego bydła. Używano go także w walkach ringowych psów. Podatny na szkolenie. Przy odpowiednim ułożeniustaje się psem lojalnym, towarzyskim psem.

BULDOG AMERYKAŃSKI

 


Używane do walk z bykami, niedźwiedziami a nawet z lwami. Charakteryzują się dużym stopniem posłuszeństwa. Mogą być agresywne w stosunku do innych psów. Rasa tylko dla doświadczonych i odpowiedzialnych właścicieli.

ANATOLIAN KARABAS

  


Jego zadaniem była obrona stad owiec i kóz przed wilkami, którym dorównuje tak szybkością, jak i siłą. Świetny stróż. Agresywny wobec obcych, inteligentny i wrażliwy. Cechuje go odwaga i wierność w stosunku do stada, którym się opiekuje, swojego pana i jego rodziny.  Podatny na szkolenie nie należy uczyć go agresji, wówczas staje się niebezpieczny.

DOG ARGENTYŃSKI


Pochodzi z Argentyny. Używany do polowania na grubego zwierza. Powstał z krzyżówek mastifa, buldoga i bull teriera. Ze względu na swą siłę i agresję przysposabiano go do walk psów. Z biegiem czasu i dzięki zdolnością adaptacyjnym stał się zarówno świetnym psem towarzyskim jak i chroniącym swego pana. Jest nieustępliwy w pogoni za zdobyczą.

MOSKIEWSKI STRÓŻUJĄCY

  


Powstał ze skrzyżowania psa rasy kaukaz i bernardyna. Ma doskonale rozwinięty instynkt stróża. Wymaga silnego przywództwa. Jest to pies o żywym temperamencie, rozwiniętym popędzie ochrony terytorium, obrony i walki. Może być niekiedy nadmiernie pobudliwy. Po odpowiednim szkoleniu jest wspaniałym psem rodzinnym i towarzyskim.

OWCZAREK KAUKASKI

  


Pochodzi z Kaukazu . Wielki, potężny i nieustraszony pies broniący stad owiec. Wykorzystywano go także do walk psów. Jest wspaniałym obrońcą dobytku i przyjacielem rodziny. Ma silne poczycie własności. Jego cechą jest nieufność do obcych. Ma pęd do obrony i samodzielnego działania. Nie wolno pobudzać go do agresji. Z wiekiem staje się bardziej niespokojny, dlatego nie jest to towarzysz dla każdego.

PERRO DE PRESA CANARIO

  


Pies bojowy, stróżujący. Używany do polowań. Samodzielny, broniący zdecydowanie swojego terytorium. Podatny na szkolenie. Trzymany był jako pies podwórzowy, używany był również do organizowanych walk zwierząt. Bronił domu, podwórza i stada.


PERRO DE PRESA MALLORQUIN

  


Rasa powstała ze skrzyżowania psa pasterskiego angielskiego Bulldoga. Używany był do walki z bykami. Dzisiaj spełnia rolę psa obronnego rodziny. Pies potrzebuje kontaktu z ludźmi. Nie nadaje się do ciagłego pinowania w zamkniętym obiekcie. Jest to pies, który broni a nie atakuje na komendę. Jest podatny na szkolenia, nie należy uczyć go agresji.

ROTTWEILER


Jest to rasa psów o masywnej budowie. Dawniej był psem pasterskim.  Ma zacięty charakter i duży temperament. Poprzez niewłaściwe z nim postępowanie może stać się psem agresywnym, i bardzo niebezpiecznym dla otoczenia. Jest doskonałym psem obronnym i wspaniałym towarzyszem człowieka. Spokojny o rozważnym usposobieniu. Czujny i łatwy w szkoleniu.

TOSA INU


Należy do psów hodowanych w Japonii do walk. Należy więc przyjąć fakt, że większość przedstawicieli tej rasy będzie wykazywała się dużą agresją w stosunku do innych psów. Jednak odpowiednio ułożony jest wspaniałym psem stróżującym i obronnym, który staje się przyjacielem rodziny. Tosa Inu jest psem bardzo podatnym na szkolenie, chętnie wykonuje polecenia właściciela.


Pamiętaj że:

Nie tylko powyższe rasy są niebezpieczne. Każdy pies może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Agresywność psów jak i innych zwierząt jest aktem ich obrony przed potencjalnym zagrożeniem.


żródło: KPP w Łęczycy