Bezpieczny majowy weekend - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny majowy weekend

Data publikacji 26.04.2012

Przez cały długi weekend nad bezpieczeństwem wypoczywających i płynnością ruchu będzie czuwało więcej niż zazwyczaj policjantów i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych oraz na motocyklach. Aby najbliższe dni były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z porad grajewskich policjantów.

Wyjeżdżając pamiętaj aby zabezpieczyć dom przed włamaniem. Pamiętaj - najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Opuszczając na dłuższy czas swój dom zostaw zaufanemu sąsiadowi bądź krewnemu klucze i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.  Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie! 
Ponadto unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami czy książki są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;

Planując wyjazd samochodem pamiętaj aby przed podróżą unikać kontaktu z alkoholem, bądź wypoczęty i wyspany. Przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu, wyposażenie auta (trójkąt, gaśnicę) oraz czy masz potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny). W czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżują z Tobą dzieci,

Wychodząc z samochodu sprawdź czy jest on zamknięty. Jeżeli to możliwe włącz alarm. Nie pozostawiaj w samochodzie, w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów oraz dokumentów.

W sklepach czy autobusach – zwróć uwagę co się dzieje z Twoją torebką. Trzymaj ją z przodu, zapięciem do siebie. Zwracaj uwagę na tzw. „sztuczny tłok”. Nie trzymaj portfela w tylnich kieszeniach spodni czy kieszeniach zewnętrznych kurtki.

Wypoczywając nad wodą – pamiętaj, że nie jest to jeszcze lato. W wodzie o temperaturze poniżej 10 OC można przeżyć tyle minut, ile wynosi temperatura wody np. w wodzie o temp. 4 OC można wytrzymać tylko 4 minuty. Obecnie woda ma jeszcze około 4-6 OC.

Zareaguj gdy jesteś świadkiem przestępstwa! Pamiętaj, że złodzieje i oszuści nie świętują! W sytuacji zagrożenia należy jak najszybciej powiadomić najbliższy patrol Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

UWAGA KIEROWCY CIĘŻARÓWEK!

Podczas długiego weekendu 2012r. obowiązywać będą ograniczenia w ruchu pojazdów o masie powyżej 12 ton. Zakaz ruchu tych pojazdów obowiązywać będzie:

  • 30 kwietnia i 2 maja  - w godz. 18.00 – 22.00 
  • 1 i 3 maja – w  godz. 8.00 – 22.00