„Akcja ZNICZ 2012.” - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Akcja ZNICZ 2012.”

Data publikacji 26.10.2012

Zbliża się 1 listopada dzień, w którym większość z nas będzie odwiedzać groby swoich bliskich. W tym czasie na ulicach znacznie wzrośnie liczba użytkowników dróg.  Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Grajewie tak jak każdego roku będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy.  

Tegoroczna akcja „Znicz" rozpocznie się 31 października i potrwa do 4 listopada. Dzień zmarłych dla zdecydowanej większości społeczeństwa jest okresem zadumy, refleksji i wspomnień. To właśnie w okresie Dnia Wszystkich Świętych dynamicznie zwiększa się ruch na drogach, a co za tym idzie rośnie liczba zdarzeń drogowych.

Sprawujący kontrole funkcjonariusze Policji będą prowadzić szczegółowy nadzór przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Dodatkowe patrole pojawią się również na głównych ciągach komunikacyjnych.  Funkcjonariusze ruchu drogowego będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, a w szczególności na najbardziej pospolite, jakimi są: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się pieszych. Na ulicach naszego powiatu pojawią się również utajnione patrole Policji, które mają za zadanie wyeliminowanie z naszych ulic kierowców znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwym lub pod działaniem środków narkotycznych. Łamiący przepisy muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami ze strony Policji.


Utrudnienia w ruchu:

  1. Po obu stronach ulicy Szkolnej od skrzyżowania z ulicą Pułaskiego do końca parkanu cmentarza Parafialnego ulicą Przemysłową obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów.
  2. Na ulicy Pułaskiego wprowadza się ruch jednokierunkowy od ulicy Szkolnej do skrzyżowania ulic Pułaskiego, Bema, Sportowa.
  3. Od skrzyżowania ulicy Bema, Sportowa, Pułaskiego wprowadza się zakaz wjazdu pojazdów na ulicę Pułaskiego w kierunku ulicy Szkolnej.
  4. Wyjazd z parkingów usytuowanych przy ulicy Pułaskiego ulicami Bema i Sportową.

     

KIEROWCO !!!
Przeczytaj uważnie i przemyśl poniższe rady

 

Bądź czujny 

Bez wątpienia potrafisz prowadzić, słuchać radia, myśleć o swoich sprawach i wciąż zachować kontrole nad samochodem. Jednak okres Akcji Znicz to bardzo dziwny czas. Nie dość, że na drogi wyjeżdża ogromna ilość pojazdów, to jeszcze w wielu z nich siedzą zmęczeni, podirytowani ludzie. Ogranicz swoje zaufanie – zarówno do własnych, jak i cudzych umiejętności. Bądź czujny, staraj się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu. Zachowuj bezpieczną odległość od samochodu przed tobą.

Nie śpiesz się i nie wyprzedzaj na siłę 

Przy zatłoczeniu i pogodzie, jakie przeważnie panują w okresie Święta Zmarłych, pośpiech zabija. I to dosłownie. Nie śpiesz się i nie staraj się nikogo na siłę wyprzedzać.

Uważaj na pieszych 

Pamiętaj, że poza tym całym chaosem, który odbywa się pomiędzy samochodami, istnieją jeszcze piesi – najdelikatniejszy element ruchu drogowego. Zwalniaj w pobliżu przejść dla pieszych, bez znaczenia na to czy widzisz kogoś, czy nie. Ta część roku nie oferuje dobrej widoczności. W ostatnim momencie może się okazać, że jednak ktoś chciał przejść.

Odstaw alkohol 

Wystarczy, że drogi są zatłoczone samochodami pełnymi zdenerwowanych i śpieszących się ludzi. To naprawdę nie jest dobry pomysł, by dokładać do tego alkohol. Pamiętaj, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Trzymaj się prawego pasa 

Staraj się jechać prawym pasem. Lewy służy przede wszystkim do wyprzedzania.

Apelujemy również do pieszych uczestników ruchu. Korzystajcie z chodników, a w miejscach gdzie ich nie ma z pobocza. Nie przebiegajcie przez ulicę, a także nie wychodźcie wprost na jezdnie zza samochodu czy innej przeszkody ograniczającej widoczność. Przed wejściem na jezdnie zachowajcie szczególną ostrożność i róbcie to wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Przypominamy także o obowiązującym zakazie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz ten obowiązywać będzie w następujących dniach:

 

31.10.2012 w godz. 18.00 - 22.00

01.11.2012 w godz. 8.00 – 22.00

 

Pamiętajmy, że nie wszyscy wybierają się na cmentarz w celu odwiedzenia grobu bliskich osób. Zróbcie wszystko, aby nie paść ofiara złodzieja, nie dajcie mu powodu ku temu, aby wyciągał rękę po waszą własność. Bądźcie czujni i ostrożni. Wybierając się na cmentarze nie zabierajcie ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Nie pozostawiajcie torebek i wartościowych rzeczy na nagrobkach i ławkach.

Pamiętajmy również o tym, aby przed wyjściem z domu zamknąć dokładnie wszystkie okna i drzwi, nie dajmy złodziejowi powodu do kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy gdzieś dalej, a mamy zaufanego sąsiada, skorzystajmy z sąsiedzkiej pomocy i poprośmy go o zwrócenie uwagi na dom czy mieszkanie.


Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.