Uwaga na rower - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na rower

Data publikacji 08.05.2013

Jak co roku grajewscy policjanci apelują do mieszkańców o prawidłowe zabezpieczanie rowerów. W sezonie wiosennym i letnim wzrasta liczba kradzieży jednośladów. Należy więc przestrzegać kilku ważnych zasad, aby nie paść ofiarą kradzieży.

Pozostawienie roweru w miejscu publicznym bez zabezpieczenia jest łatwym łupem dla złodzieja. Rowery najczęściej giną z pod sklepów, parków czy klatek schodowych, gdzie właściciel jednośladu pozostawił go tylko na krótka chwilę. Zdarza się również, że rowery zostają skradzione z piwnic czy garaży w których są przechowywane. Aby jednak ograniczyć możliwości dla potencjalnego złodzieja należy zabezpieczyć rower w jak najlepszy sposób. Często zdarza się również, że łupem złodzieja padają pojedyncze elementy roweru np. siodełko, koło czy elementy dodatkowe takie jak lampki lub liczniki. W związku z powyższym należy odpowiednio zabezpieczyć rower, a tym samym w jak największym stopniu uniemożliwić kradzież.

Czego nie wolno robić aby ustrzec się przed kradzieżą:

  • zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach publicznych (przed sklepem, na ulicy, w parku itp.)
  • zostawiać rowerów na klatkach schodowych;
  • trzymać niezabezpieczonych rowerów w piwnicy, suszarni czy innych pomieszczeniach gospodarczych.

Należy również pamiętać, że nie ma zapięć, których nie można pokonac, jednak można w znacznym stopniu utrudnić kradzież a nawet do niej zniechęcić stosując odpowiednie zabezpieczenie.

Pamiętaj:

  • najlepszym zapięciem polecanym przez producentów rowerów są blokady typu U-lock czyli zapięcie w kształcie litery „U”. Pokonanie ich zajmuje wprawnym złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu;
  • z pozostawianego roweru należy zdjąć  drobne elementy np.  liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec;
  • pozostawiany choćby na chwilę rower należy zabezpieczyć i zostawić w pobliżu miejsca działania kamer telewizji przemysłowej. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży Policja będzie dysponować nagraniem zdarzenia, co może pomóc w odnalezieniu roweru;
  • zrobione zdjęcia roweru znacznie ułatwią identyfikację w przypadku jego kradzieży;
  • innym zabezpieczeniem roweru przed kradzieżą jest jego oznakowanie, które nie jest widoczne gołym okiem, a dzięki któremu możliwe jest odnalezienie roweru i zwrot właścicielowi

Uwaga!!!

Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W przypadku kradzieży roweru, należy zgłosić ten fakt Policji. Jeśli rower zostanie odnaleziony wówczas zostanie zwrócony właścicielowi.