Kolejna ofiara wody w powiecie grajewskim - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna ofiara wody w powiecie grajewskim

Data publikacji 12.08.2013

W miniony piątek w Jeziorze Rajgrodzkim utonął 49-letni mieszkaniec Tykocina. Policjanci ustalają szczegóły tragedii.

W miniony piątek, 9 sierpnia około godz. 23.20 dyżurny grajewskiej Policji otrzymał zgłoszenie, o tym że na terenie jednego z miejscowych ośrodków wypoczynkowych, z pomostu, do wody wpadł mężczyzna. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechały patrole Policji i straży pożarnej. Strażacy znaleźli i wyłowili mężczyznę. Wezwany na miejsce zespół karetki pogotowia ratunkowego podjął akcję reanimacyjną, jednak mężczyzny nie udało się uratować. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 49–letni mieszkaniec Tykocina przebywał wspólnie z trzema innymi osobami na jednej z łodzi zacumowanej przy pomoście. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Mężczyzna wyszedł na pomost, z którego najprawdopodobniej wpadł do wody i utonął. Teraz szczegóły tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają grajewscy policjanci.

Apelujemy do wszystkich amatorów zabaw wodnych o to, aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że płytka wyobraźnia może zakończyć się głęboką tragedią.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji! 
  • należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
  • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym moczeniu ciała, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;
  • pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu – nie wypływać nimi na środek jeziora;
  • korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;
  • przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody;