Nie dajmy się oszukać! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się oszukać!

Data publikacji 27.08.2013

Na terenie województwa podlaskiego w miesiącach lipiec - sierpień tego roku znacząco wzrosła liczba oszustw dokonanych na osobach starszych. Policja odnotowała aż 13 takich przypadków. Oszuści typowali swoje ofiary wśród osób starszych, głównie mieszkających samotnie.

            Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod. Wykorzystują najczęściej ufność, łatwowierność i „dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi podając się za listonosza, hydraulika czy też udają się z prośbą o wodę czy coś do jedzenia. Starsze osoby, okazując swoja dobroć bez zastanowienia wpuszczają ich do mieszkania.  Metodą bardzo często stosowaną przez oszustów jest tzw. „metoda na wnuczka”. Polega ona na tym, iż nieznajoma osoba dzwoni do osoby starszej, podaje się za członka rodziny lub bliskiego znajomego. Pod pretekstem załatwienia pilnej życiowej potrzeby prosi o pożyczkę dużej kwoty pieniędzy. Najczęściej od razu informuje „babcię” lub „dziadka”, że nie będzie mogła sama przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu osoby starszej po pożyczkę pieniężną.

            Większość z nas ma w swoich rodzinach lub wśród znajomych osoby starsze. Nierzadko osoby te nie mają możliwości poznania różnego rodzaju zagrożeń, chociażby z powodu braku dostępu do Internetu. Pomóżmy seniorom i przekazujmy im informacje o metodach działania sprawców oszustw.

 

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Nie należy przekazywać pieniędzy ani żadnych kosztowności osobom, których nie znamy,

  • Przed otwarciem drzwi należy spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno,

  • Jeśli nie znamy odwiedzającego - należy zapytać o cel wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
  • W przypadku „metody na wnuczka”, po zakończeniu rozmowy telefonicznej należy skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną „wnuczka” w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą osobą za którą się podaje.W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy powiadomić o tym policję (997 lub 112 z telefonów komórkowych) przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer, markę samochodu, itp., a w przypadku rozmowy telefonicznej - numer telefonu z wyświetlacza, godzinę i datę rozmowy.