Apel do pieszych i kierowców - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel do pieszych i kierowców

Data publikacji 08.10.2013

Wzrost liczby uczestników ruchu drogowego potęguje stopień zagrożenia życia i zdrowia wszystkich osób korzystających z dróg. Analizując dane statystyczne za osiem miesięcy 2013 roku stwierdzić należy, że osoby piesze uczestniczyły w 100 wypadkach drogowych zaistniałych na terenie naszego województwa, co stanowi 22% ogółu wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 20 osób, a 82 osoby zostały ranne. Z winy kierującego zaistniało 388 wypadków drogowych.

Jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność, sprawiają, że piesi stanowią grupę szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych. Dlatego też zwracamy się z apelem o rozwagę na drodze oraz przestrzeganie podstawowych zasad, które mają ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze:

  • Jako pieszy powinieneś poruszać się po chodniku a w przypadku jego braku po poboczu. Tylko w przypadku braku pobocza możesz poruszać się po jezdni.
  • Jeśli idziesz po poboczu lub po jezdni, jesteś zobowiązany poruszać się po lewej stronie. Wówczas kierowca samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka będzie lepiej ciebie widział a zarazem i ty go zobaczysz. Ponadto dla lepszej widoczności na drodze powinieneś mieć elementy odblaskowe.
  • Jeśli chcesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, skorzystaj z przejścia dla pieszych. Jeśli go nie ma, możesz przejść, jednakże tylko w miejscu oddalonym od tego przejścia, co najmniej o 100 m. Ponadto musisz wtedy zachować szczególną ostrożność.
  • Przechodząc poza przejściem musisz znaleźć takie miejsce, aby mieć odpowiednią widoczność.
  • Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.
  • Nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.

 

Pamiętajmy, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego, życie ludzkie jest tylko jedno, szanujmy je!