Akcja Znicz 2013 - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Znicz 2013

Data publikacji 29.10.2013

 W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grajewie w dniach od godz. 6:00 31.10.2013r. do godz. 24:00 03.11.2013 r. będą prowadzić działania pod kryptonimem „Znicz 2013r.”.W trakcie służby policjanci będą: czuwać nad utrzymaniem płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, eliminować z ruchu nietrzeźwych uczestników, udzielać informacji kierowcom o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu, eliminować z ruchu drogowego pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

W dniach od 1 do 3 listopada 2013 r. zaplanowane są następujące zmiany organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy: 

1. Na ulicy Pułaskiego wprowadza się ruch jednokierunkowy od ulicy Szkolnej do skrzyżowania ulic Pułaskiego, Bema, Sportowa.

2. Od skrzyżowania ulicy Bema, Sportowa, Pułaskiego wprowadza się zakaz wjazdu pojazdów na ulicę Pułaskiego w kierunku ulicy Szkolnej.

3. Wyjazd z parkingów usytuowanych przy ulicy Pułaskiego ulicami Bema i Sportową.

Po obu stronach ulicy Szkolnej od skrzyżowania z ulicą Pułaskiego do końca parkanu cmentarza Parafialnego ulicą Przemysłową obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów!!!!!

Przypominamy, iż w okresie Święta Zmarłych obowiązuje ograniczenie w ruchu dotyczące samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton ( z wyłączeniem autobusów) w następujących terminach:

- 31 października w godzinach 18.00 – 22.00

- 01 listopada w godzinach 08.00 – 22.00

Apelujemy do wszystkich kierowców:

  • zachowajcie szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy i wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu,
  •  zwracajcie uwagę na dodatkowe znaki drogowe, które pojawią się w pobliżu cmentarzy w Grajewie (znaki- -„zakaz zatrzymywania się”, „ zakaz wjazdu” i droga jednokierunkowa”),   
  • parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczony w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów.

Koniec października i początek listopada to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy cmentarze, porządkujemy groby bliskich. Skupieni nad własnymi myślami ,wspominamy zmarłych nie powinniśmy zapominać o własnym bezpieczeństwie. W tym okresie wzrasta liczba kradzieży dokonywanych na cmentarzach. Najczęściej giną portfele, saszetki, telefony komórkowe, torebki. Możemy swoim zachowaniem zapobiec tym zdarzeniom.

Nie stwarzajmy przysłowiowej okazji złodziejowi, który może wykorzystać sytuację i dokonać kradzieży.

POLICJA OSTRZEGA

  1. Parkując samochód w okolicy nekropoli, nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych rzeczy, złodzieje działają nie tylko na terenie cmentarzy, ale też w okolicy. Pozostawione w samochodzie torebka, portfel czy też telefon komórkowy może stać się łatwym łupem.
  2. Kierowcom przypominamy, że zmieniona organizacji ruchu drogowego nie sprzyja bezproblemowemu podjazdowi w rejon cmentarzy, jeśli to możliwe idźmy pieszo.
  3. Na terenie cmentarza zachowujmy czujność sprzątając groby nie pozostawiajmy cennych rzeczy bez opieki. Takie przedmioty mogą być celem złodziei.

Nie dawajcie złodziejom okazji         

Abyście Państwo mogli dobrze i bezpiecznie spędzić dzień Wszystkich Świętych, prezentujemy kilka rad:

  • wyjeżdżając, zabezpieczcie mieszkanie: pozamykajcie dokładnie wszystkie okna i drzwi, poproście sąsiadów, by zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie, zostawcie im numer telefonu i adres, gdzie się zatrzymacie. Usuńcie ze skrzynki pocztę, a sprzed drzwi foldery i inne materiały reklamowe,
  • podróżując samochodem, pamiętajcie by: nie zatrzymywać się poza terenem zabudowanym, w miejscach słabo oświetlonych, zalesionych lub odludnych; unikać zabierania przygodnie poznanych osób, będąc u celu podróży właściwie zabezpieczyć samochód – jeśli to możliwe, pozostawić go na parkingu strzeżonym lub w garażu. Jest to szczególnie istotne, gdy samochód ma zagraniczne numery rejestracyjne,
  • podróżując publicznymi środkami komunikacji, stosujcie następujące zasady: bilet kupcie dzień wcześniej, by nie stać w kolejce przed kasą; w pociągu wybierzcie przedział oświetlony, w którym są osoby budzące Wasze zaufanie; bagaż połóżcie w zasięgu wzroku i zwracajcie na niego uwagę, zwłaszcza gdy wysiadają inni współpasażerowie, gdyż mogą się oni po prostu pomylić i zabrać go; pieniądze i inne cenne rzeczy pochowajcie w różnych miejscach (przy sobie i w bagażu); jadąc w tłoku, szczególną uwagę zwracajcie na osoby będące blisko Was – mogą one niepostrzeżenie włożyć rękę do Waszej kieszeni lub torby i ukraść np. portfel, szczególnie sprzyja temu ruch pasażerów podczas wsiadania i wysiadania,
  • gorączka zakupów” w sklepach to dodatkowa okazja dla złodziei, pamiętajcie więc, aby: nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie czy np. na ladzie sklepowej; nie manifestujcie swojej zamożności i zawartości portfela.

 

KIEROWCO !!!
przeczytaj uważnie i przemyśl poniższe rady

Bądź czujny 

Bez wątpienia potrafisz prowadzić, słuchać radia, myśleć o swoich sprawach i wciąż zachować kontrole nad samochodem. Jednak okres Akcji Znicz to bardzo dziwny czas. Nie dość, że na drogi wyjeżdża ogromna ilość pojazdów, to jeszcze w wielu z nich siedzą zmęczeni, podirytowani ludzie. Ogranicz swoje zaufanie – zarówno do własnych, jak i cudzych umiejętności. Bądź czujny, staraj się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu. Zachowuj bezpieczną odległość od samochodu przed tobą.

Nie śpiesz się i nie wyprzedzaj na siłę 

Przy zatłoczeniu i pogodzie, jakie przeważnie panują w okresie Akcji Znicz, pośpiech zabija. I to dosłownie. Nie śpiesz się i nie staraj się nikogo na siłę wyprzedzać.

Uważaj na pieszych

Pamiętaj, że poza tym całym chaosem, który odbywa się pomiędzy samochodami, istnieją jeszcze piesi – najdelikatniejszy element ruchu drogowego. Zwalniaj w pobliżu przejść dla pieszych, bez znaczenia na to czy widzisz kogoś, czy nie. Ta część roku nie oferuje dobrej widoczności. W ostatnim momencie może się okazać, że jednak ktoś chciał przejść.

Odstaw alkohol

Wystarczy, że drogi są zatłoczone samochodami pełnymi zdenerwowanych i śpieszących się ludzi. To naprawdę nie jest dobry pomysł, by dokładać do tego alkohol. Na te kilka dni odstaw nawet dozwolone 0,2 ‰.

Trzymaj się prawego pasa

Staraj się jechać prawym pasem. Lewy służy przede wszystkim do wyprzedzania.

 

Naczelnik WRD KPP Grajewo podkom. Krzysztof Kuligowski