Akcja "Jedź Łośtrożnie" - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Jedź Łośtrożnie"

Data publikacji 30.12.2014

Łoś to największy ssak w dolinie Biebrzy - dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Przez większość roku łosie przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, by w nim łatwiej przetrwać zimę. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Grajewo - Mońki. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Grajewie odnotowano kilka zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta. Ze względu na wielkość zwierzęcia, kolizja z łosiem może zakończyć się tragicznie, a na pewno dużymi stratami materialnymi. Pracownicy parku i policjanci uważają, że kierowcy jeżdżą zbyt szybko, mimo tablic ostrzegawczych i ograniczeń prędkości.

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również troskę o dobro zwierząt, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Grajewie, Biebrzański Park Narodowy oraz Straż Leśna Nadleśnictwa Rajgród  organizuje akcję informacyjną:

"JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"

Dzisiaj w godzinach 10.00 -13.00 już kolejny raz pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Rajgród wraz z patrolem WRD Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przeprowadzili akcję informacyjną "Jedź Łośtrożnie” dla uczestników ruchu na drodze nr 65 - trasa Grajewo - Mońki na odcinku pomiędzy Grajewem a Mońkami (miejsce częstego przekraczania drogi przez łosie). Pojazdy były zatrzymywane przez Policję w miejscowości Ruda. Kierujący byli informowani o niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem na tym odcinku trasy. Otrzymywali naklejki na samochód w formie znaku drogowego z przebiegającym łosiem i napisem Jedź Łośtrożnie oraz ulotkę z zasadami ruchu na odcinkach, gdzie można spotkać te zwierzęta.

Pomimo wielokrotnych akcji tego typu nadal odnotowuje się zdarzenia z udziałem łosi. Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Rajgród i Policja radzą, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami, być czujnym zwłaszcza rano i wieczorem, gdyż zwierzęta są w tym czasie szczególnie aktywne.