Cisza wyborcza – czego nie wolno? - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Cisza wyborcza – czego nie wolno?

Data publikacji 13.11.2014

Zbliżają się wybory samorządowe. Przypominamy, iż w prawodawstwie naszego kraju występuje cisza wyborcza. Za jej naruszenie grozi kara grzywny nawet do 1 miliona złotych.

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek 14 listopada o godz. 24:00 i trwać będzie do momentu zamknięcia wszystkich lokali wyborczych, tj. do niedzieli, 16 listopada do godz. 21:00. W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno prowadzić czynnej agitacji wyborczej, czyli np. rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów, zachęcać do głosowania na konkretnych kandydatów, organizować pochodów, manifestacji czy zwoływać zgromadzeń. Przemieszczanie się pojazdami, na których zawieszone są plakaty wyborcze jest także zabronione. Nie wolno agitować w Internecie, na portalach społecznościowych itp., gdyż Internet traktowany jest tak samo jak prasa. Zabronione jest też podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży. Plakaty, banery reklamowe, które zostały rozmieszczone w trakcie kampanii wyborczej mogą pozostać na swoim miejscu i nie są uznawane za agitację wyborczą. Organizowanie akcji zachęcających do pójścia na wybory również nie jest zabronione pod warunkiem, iż nie mają one formy agitacji na rzecz konkretnej osoby i nie są prowadzone przez konkretnego kandydata czy jego sztab wyborczy.

        Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna. Czynna agitacja zagrożona jest karą pieniężną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Za publikowanie sondaży kara sięga od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Cisza wyborcza to czas, w którym po kampanii, możemy spokojnie zastanowić się, jakiego chcemy dokonać wyboru.