Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel Policji! Złodzieje nie próżnują. Zadbajmy o nasze domy i mieszkania!

Data publikacji 26.11.2014

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do nasilenia włamań do mieszkań. Łupem złodziei padały głównie pieniądze i złota biżuteria. Zanim jednak tego dokonają, sprawcy obserwują mieszkania lub domy, a następnie po sprawdzeniu poprzez pukanie lub dzwonienie czy rzeczywiście w domu nie ma domowników, dokonują włamania.   Najlepszym sposobem, aby choć w najmniejszym stopniu zmniejszyć ryzyko włamania, jest dołożenie wszelkich starań, by zabezpieczyć mieszkanie oraz wszelkie znajdujące się w nim przedmioty przed kradzieżą.

   Policja apeluje o to, by nie przechowywać w domu dużych sum pieniędzy ani kosztownych przedmiotów. Takie "dobre schowki" jak szafa z ubraniami, doniczka z kwiatami, książki, czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i sprawdzane są przez nich w pierwszej kolejności. Dlatego pieniądze powinniśmy przechowywać w banku, natomiast kosztowną biżuterię w sejfach lub zabezpieczonych skrytkach. Wychodząc z domu, nawet na krótko na własną posesję, po list do skrzynki, czy wyrzucić śmieci zawsze zamykajmy wszystkie drzwi i okna - złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do naszego domu, czy mieszkania. Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na osoby obce, przebywające w określonym rejonie bez konkretnego celu i będące obserwatorami. Dotyczy to również samochodów nie należących do okolicznych mieszkańców, a zaparkowanych lub przejeżdżających wolno w pobliżu posesji czy osiedla.

   Oczywiście, możemy również się odwołać do wiele prostszych sposobów, które mogą uchronić dom przed złodziejem. Wśród nich warto wymienić choćby pomoc sąsiedzką. Doglądanie domu przez znajomych może uchronić nasz dom przed nieproszonym „gościem”.

   Warto także pomyśleć wcześniej o dobrym systemie alarmowym, solidnych drzwiach wejściowych, atestowanych zamkach czy blokadach antywłamaniowych. Dobrym pomysłem jest także wybranie firmy ochroniarskiej i umieszczenie przed domem tabliczki z napisem: „Obiekt strzeżony".

   A co zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania? Przede wszystkim, należy wezwać Policję, strać się niczego nie dotykać, nie sprzątać, nie przeglądać swoich rzeczy, w celu ustalenia, co zginęło. W ten sposób zaciera się ślady postawione przez złodziei.

   Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, bądź na twoich oczach ktoś dokonuje włamania jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję(997) lub 112 jako świadek masz prawo zachować anonimowość.

   Widząc nieznane osoby, próbujące otworzyć drzwi u sąsiada, podejrzane osoby obserwujące mieszkania, nie zwlekaj, dzwoń na Policję. Twoja czujność i szybka reakcja może pomóc ująć przestępcę!