Złodzieje nie próżnują przed świętami. Grajewska Policja ostrzega! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje nie próżnują przed świętami. Grajewska Policja ostrzega!

Data publikacji 11.12.2015

Okres przedświąteczny to prawdziwe żniwo dla złodziei. W sklepach, na targowiskach uaktywniają się kieszonkowcy. W czasie świątecznych wyjazdów łupem złodziei stają się nasze mieszkania. Dlatego Policja ostrzega - bądźmy szczególnie czujni, właściwie zabezpieczajmy nasze mienie oraz pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Zbliżający się okres świąt to przede wszystkim czas wzmożonych zakupów, rodzinnych spotkań oraz wyjazdów. Często towarzyszy mu pośpiech jak tez roztargnienie. W tym czasie nierzadko zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i w ten sposób narażamy się na utratę pieniędzy, kosztowności czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że przedświąteczna gorączka sprzyja złodziejom. Dowodem na to może być fakt nasilenia kradzieży, do których doszło na terenie powiatu grajewskiego w ostatnich dniach. Złodzieje wykorzystywali fakt pozostawiania na ulicach otwartych samochodów. Ich łupem stawały się odtwarzacze radiowe oraz przedmioty pozostawione wewnątrz aut. W tym przedświątecznym czasie uaktywnili się również włamywacze. Grajewska Policja odnotowała przypadki włamania do sklepu, mieszkania i pomieszczeń gospodarczych. Dlatego, aby nie ułatwiać życia złodziejom, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas zakupów, bądź podróży należy unikać sztucznego tłoku, obserwować otoczenie, nosić przy sobie tylko niezbędną gotówkę, nie pokazywać zawartości portfela, a torebkę zawsze trzymać przed sobą podczas zakupów.

Przed wyjazdem do rodziny na Święta należy pamiętać o zabezpieczeniu swojego mieszkania lub domu. Aby ograniczyć ryzyko włamania do minimum, należy wyposażyć drzwi w dobre i sprawne zamki, można też zainstalować alarm. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Warto również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu samochodów. Nie pozostawiajmy otwartych pojazdów, z siedzeń zabierzmy wartościowe przedmioty. Torebki, teczki, laptopy, telefony, nawigacje GPS czy inne gadżety są nierzadko wypatrywane w samochodach przez włamywaczy. Nawet, jeśli w pozostawionej torbie czy kurtce nie ma niczego wartościowego, złodziej o tym nie wie, licząc na cenny łup. Często rozbita szyba jest dużo więcej warta, niż skradziony ze środka przedmiot. Najlepiej zabierać rzeczy ze sobą, ponieważ wkładając je do bagażnika, możemy już być obserwowani.

Podczas korzystania z bankomatów również możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Przestępcy nieraz montowali specjalne nakładki ze skanerami na klawiatury i czytniki kart magnetycznych albo minikamery do przechwycenia numeru PIN. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, należy podzielić się nimi z policją lub pobliskim bankiem.

Pamiętajmy, że przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zminimalizować ryzyko narażenia na straty i przyczynić się do zapewnienia spokoju w nadchodzące święta.