Uwaga mieszkańcy Podlasia - bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać… - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga mieszkańcy Podlasia - bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać…

Data publikacji 13.03.2016

Oszuści usiłujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka, policjanta, kuzynkę…” nie próżnują. Tylko w miniony czwartek na terenie Grajewa próbowali oszukać siedem osób.

Tylko w miniony czwartek, na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przestępcy próbowali oszukać siedem osób. Tym razem  kobiecy głos w słuchawce podawał się za kuzynkę chcącą odwiedzić rodzinę. Rozmówczyni twierdziła, że nie pamięta adresu i prosiła starsze osoby o podanie numeru domu czy też mieszkania. Po chwili informowała, że nie ma środków na karcie telefonicznej i rozłączała się. Po krótkim czasie telefon dzwonił jednak ponownie. W słuchawce odzywała się osoba tym razem podająca się za policjanta. Fałszywy policjant twierdził, że poprzednie połączenie było ze strony oszustki, która chce wyłudzić pieniądze a on prowadzi sprawę i próbuje ją złapać. Mężczyzna bardzo interesował się stanem konta, a także ilością posiadanej przez seniorów gotówki. Na szczęście żadna ze starszych osób nie uwierzyła w historie podane przez oszusta i od razu informowała o całym incydencie grajewską Policję.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim zawsze należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodność naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W przypadku, gdy głos w słuchawce podaje się za policjanta - pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy! Nie wdawajmy się też w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

 

źródło – oficer prasowy KPP w Grajewie