Bezpieczny pieszy na drogach powiatu grajewskiego - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny pieszy na drogach powiatu grajewskiego

Data publikacji 14.10.2016

Grajewscy policjanci w trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego cyklicznie prowadza działania pn. „Pieszy”. Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych użytkowników dróg, to także okazja do przypomnienia jak ważne dla bezpieczeństwa jest używanie elementów odblaskowych.

Dzisiaj na drogach powiatu grajewskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Grajewie prowadzą działania „Pieszy”. W ramach akcji mundurowi sprawdzają jak piesi wywiązują się z obowiązku korzystania z przejść dla pieszych w terenie zabudowanym, czy pamiętają o obowiązku poruszania się lewą stroną drogi poza terenem zabudowanym i noszenia odblasków po zmierzchu. Dbając o bezpieczeństwo pieszych, mundurowi zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Policjanci podkreślają, że każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych, jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z elementem odblaskowym umieszczonym na ubraniu, torebce czy plecaku, niż pieszego w ciemnym ubraniu bez odblasku. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo osoby pieszej. Grajewscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, w niektórych przypadkach, wręczają też odblaski.

Przypominamy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków  w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.