Bezpieczniej na cmentarzach - działania "Znicz 2017" - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczniej na cmentarzach - działania "Znicz 2017"

Data publikacji 01.11.2017

Trwa policyjna akcja „Znicz 2017”. Grajewscy policjanci na terenie miasta i całego powiatu dbają o porządek i bezpieczeństwo, zwłaszcza na drogach oraz pomagają mieszkańcom, jak i przybyłym osobom, w bezpiecznym dotarciu na groby swoich bliskich. Skutecznie interweniują także w nagłych, niespodziewanych sytuacjach, do których dochodzi na terenie cmentarzy, kiedy stoimy zamyśleni nad grobami bliskich..

Trwa tegoroczna akcja "Znicz 2017". Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grajewie szczególnym nadzorem objęli rejony cmentarzy oraz głównych ciągów komunikacyjnych na terenie powiatu grajewskiego. Mundurowi zwracają uwagę na wszystkie wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, a w szczególności na najbardziej pospolite jakimi są: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się pieszych. Ponadto grajewscy  mundurowi wspólnie z młodzieżą ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Grajewie, w ramach ogólnopolskiej akcji "ŚWIEĆ PRZYKŁADEM" rozdają także elementy odblaskowe, które tak jak w ubiegłym roku, zostały  zakupione i przekazane przez Starostwo Powiatowe w Grajewie.

Pamiętajmy także, że święta listopadowe, to nie tylko okres wzmożonego ruchu na drogach, ale także na cmentarzach. W chwilach zadumy, zajęci porządkami nie zwracamy uwagi na nasze mienie pozostawiane w pobliżu grobów. Takie zachowania, to okazja dla złodzieja, dlatego apelujemy o czujność i rozwagę.

Chrońmy nasze mienie, ale przede wszystkim siebie i swoich najbliższych. Niejednokrotnie wybieramy się na cmentarz z naszymi dziećmi. Tłum, panująca atmosfera zadumy i refleksji stwarza niestety sprzyjające warunki do zagubienia najmłodszych. Chwile grozy przeżyła dziś jedna z mieszkanek powiatu augustowskiego, która wraz z dwuletnim dzieckiem odwiedzała groby bliskich na cmentarzu w Grajewie. W godzinach popołudniowych zgłosiła policjantom grajewskiej "drogówki", kierującym ruchem na skrzyżowaniu w rejonie cmentarza, że nie może znaleźć dwuletniego synka. Natychmiastowa reakcja grajewskich mundurowych pełniących służbę w rejonie cmentarza, przy współpracy z młodzieżą ze Związku Strzeleckiego "Strzelec"  w Grajewie sprawiła, że dziecko po kilkunastu minutach zostało odnalezione. Chłopiec nie wymagał pomocy medycznej, został przekazany pod opiekę rodzicom.

Kolejny raz apelujemy do osób odwiedzających groby na cmentarzach o rozwagę i czujność. Warto już w domu ustalić z naszymi pociechami, w jaki sposób zachować się w sytuacji kryzysowej, w momencie zagubienia się. Prostą zasadą jest wyznaczenie jednego, charakterystycznego miejsca na cmentarzu, gdzie dziecko uda się, gdy się zgubi i będzie tam na nas czekało. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie dziecka za rękę bądź blisko siebie. Wybierając się na cmentarz, zwłaszcza w godzinach popołudniowych warto też pamiętać o szybko zapadającym zmroku. Nie skracajmy sobie drogi powrotnej idąc przez miejsca nieoświetlone czy  wyludnione. Pamiętajmy, że czasami warto przedłużyć sobie powrót do domu, ale dotrzeć tam bezpiecznie.