UWAGA! Oszuści "na wnuczka" znów atakują!!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! Oszuści "na wnuczka" znów atakują!!!

Data publikacji 13.08.2018

Dzisiaj grajewscy policjanci otrzymali sygnał od starszej mieszkanki Grajewa dotyczący próby oszustw na „wnuczka”. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania przestępców informujmy naszych bliskich!

Dzisiaj dyżurny grajewskiej Policji został poinformowany, o próbie oszustwa „metodą na wnuczka”. Z relacji mieszkanki Grajewa wynikało, że na jej stacjonarny telefon zadzwoniła kobieta, informując, że wnuczek rozmówczyni spowodował wypadek drogowy, w którym są poważnie ranne osoby. W załatwieniu sprawy, miały pomóc pieniądze, które starsza kobieta miała mu przekazać. Seniorka skontaktowała się ze swoją rodziną, której członkowie zaprzeczyli informacjom dotyczącym wypadku i prośby o wsparcie finansowe. O zaistniałym zdarzeniu natychmiast powiadomiono Policję.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.