Grajewianka nie dała się oszukać metodą "na policjanta CBŚ" - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grajewianka nie dała się oszukać metodą "na policjanta CBŚ"

Data publikacji 29.10.2018

Oszuści podszywając się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego próbowali oszukać mieszkankę Grajewa. Kobieta w porę wykazała się rozwagą i powiadomiła Policję. Grajewscy policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia i poszukują sprawców.

W minioną sobotę, wieczorem dyżurny grajewskiej komendy Policji został powiadomiony o próbie oszustwa metodą „na policjanta CBŚ”. Ustalono, że do 61-letniej mieszkanki miasta na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant Centralnego Biura Śledczego w Białymstoku. Stwierdził, że prowadzi akcję przeciwko hakerom bankowym, którzy zamierzają okraść 61 – letnią mieszkanki Grajewa z jej zasobów finansowych przechowywanych w banku. Oszust podał stopień, imię i nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Ponadto mężczyzna kilkukrotnie podkreślił, że zaistniała sytuacja musi być objęta tajemnicą i kobieta nie może nikomu o niej opowiadać. Pytania, jakie zadawał fałszywy „policjant CBŚ” mieszkance Grajewa, dotyczące jej sytuacji finansowej wzbudziły w kobiecie podejrzenia. Czujna seniorka natychmiast zgłosiła sprawę dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Grajewscy funkcjonariusze ustalają teraz sprawców tego zdarzenia. Apelują jednocześnie o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed poważnymi stratami.

Grajewscy policjanci przypominają:

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, policjanta lub inną osobę i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie, nie podawajmy kodów i haseł do konta. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych.

oficer prasowy KPP Grajewo