Bezpieczeństwo na motocyklu - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na motocyklu

Data publikacji 18.04.2019

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to, oprócz osoby pieszej, także motocyklista. Niechroniony – bo każda kolizja, zderzenie naraża go na tragiczne konsekwencje. Policja ostrzega i apeluje o rozsądek na drodze.

Przyjemna temperatura powietrza, słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno – sezon motocyklowy w pełni.

Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło wczoraj około godziny 19:30 w miejscowości Tama w gminie Rajgród. Ze wstępnych ustaleń wynika, że młody mężczyzna, jadąc motocyklem nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego uderzył w barierki drogowe i wypadł z drogi. Pomimo udzielonej pomocy medycznej, 27-latek zmarł w szpitalu.

Policja przypomina: fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.