"Sierpniowy weekend" - kierowco noga z gazu! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Sierpniowy weekend" - kierowco noga z gazu!

Data publikacji 13.08.2019

Sierpniowy weekend to czas intensywnych wyjazdów i wakacyjnych podróży. Ważne byśmy w tym czasie bezpiecznie dotarli do celu, a potem wrócili do naszych domów. Na drogach powiatu grajewskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Duży wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy mają też pasażerowie, których asertywna postawa niejednokrotnie ma wpływ na zachowanie kierowcy na drodze.

Przed nami sierpniowy długi weekend. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże większego zagrożenia zdarzeniami. Dlatego grajewscy policjanci rozpoczynają już dziś wzmożone działania kontrolne, które potrwają do niedzieli. Funkcjonariusze pełnić będą służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Będą wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one są niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzą też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również osób z nami podróżujących. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym wypiciu alkoholu. Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)

  • sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),

  • podczas jazdy zawsze korzystamy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,

  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drodze,

  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy,

  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Ponadto kierowcy samochodów ciężarowych powinni pamiętać o ograniczeniach i zakazach ruchu (dotyczy to pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton): 14 i 16 sierpnia 2019 – w godz. 18.00 – 22.00, oraz 15, 17,18 sierpnia 2019 – w godz. 8.00 – 22.00.