Pilnuj drinka - Programy Prewencyjne - KPP Grajewo

Programy Prewencyjne

Pilnuj drinka

Data publikacji 13.01.2010

 


„PILNUJ DRINKA”
 

 

      W maju 2008r. Podlaska Policja włączyła się do ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pn. „Pilnuj drinka".
     W ramach kampanii policjanci spotkają się z właścicielami lokali rozrywkowych (puby, dyskoteki, kawiarnie, kluby itp.) i
personelem szkół, do których dystrybuowane będą plakaty informacyjne. Podlascy funkcjonariusze Policji będą także
uczestniczyć spotkaniach edukacyjnych z zakresu problematyki uzależnień.
     Na polskim nielegalnym rynku (także na terenie woj. podlaskiego) coraz częściej pojawia się niebezpieczna substancja GHB
nazywana „pigułką gwałtu”. Wykorzystywana jest do działania przestępczego, tj. dokonywania zgwałceń, kradzieży, oszustw itp. Najczęściej spotykana jest w dyskotekach i klubach, ale nie tylko. Ze względu na właściwości substancji, łatwo ją dodać do drinka, soku czy innego napoju. Dlatego też należy bacznie obserwować to, co pijemy w klubie czy dyskotece, jednak należy pamiętać, że „pigułka gwałtu” może być dodana do napoju również w każdym innym miejscu: w szkole, w pociągu, w barze. Należy, więc być czujnym. Najlepszym sposobem na uniknięcie zagrożenia jest nie pozostawianie napoju bez opieki!

 

  KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

„PIGUŁKI GWAŁTU”


Jest to bezbarwny związek, bez zapachu i bez smaku. Najczęściej występuje w postaci płynu, tabletek bądź granulatu. Substancja jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, napojach i drinkach, dlatego jest praktycznie nie wykrywalna na „pierwszy rzut oka”. GHB wywołuje poczucie euforii i oszołomienia, co bardzo przypomina stan po spożyciu alkoholu, dlatego zdarza się, że osoba nie zauważa różnicy. Wywołuje senność, zawroty głowy, nudności i wymioty. Środek łatwo jest przedawkować, ponieważ produkt często zawiera zmienne ilości substancji czynnej i nigdy nie wiadomo, jakie jest jej stężenie. Zbyt duża dawka może doprowadzić do śpiączki, zaburzeń oddychania a nawet śmierci. Osoba, której podano środek jest bardzo łatwą ofiarą, ponieważ gwałtownie obniża się jej sprawność psychoruchowa. Substancja powoduje również okresową amnezję, czyli niepamięć osób i wydarzeń bądź częściową utratę przytomności, co często w dużym stopniu utrudnia wykrycie sprawców.


PODSUMUWUJĄC: Dlaczego substancja GHB jest tak niebezpieczna?

  • Ofiara nie pamięta przebiegu wydarzeń!!!
  • Łatwo nieświadomie zażyć środek!!!
  • Po kilkunastu godzinach jest już niewykrywalna w organiźmie!!!

 

Warto wiedzieć, o tym że…


atmosferę tworzą ludzie, nie alkohol czy inne środki psychoaktywne. Pod ich wpływem tracisz kontrolę – nie jesteś także w
stanie się obronić. Możesz popełnić czyn karalny, bądź stać się ofiarą przestępstwa.

…butelkę należy otwierać własnoręcznie (lub niech ktoś zrobi to w Twojej obecności). Unikaj napojów podawanych w szklankach/kuflach/filiżankach. Ta zasada obowiązuje też w trakcie podróży (pociąg, autobus, samolot itp.). 

…częstowanie się to niebezpieczny nawyk. Na imprezach nie dziel się napojami; nie pij napojów przygotowanych do rozlewania (dzbanki, misy itp.).

…dobrze stosować sztywną zasadę – nie dopijać napojów, nawet tych, które zostały pod „opieką” znajomych zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym również w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych.

…w grupie ludzie czują się bezpieczniej. Na imprezy warto chodzić grupą, z osobami, do których masz zaufanie.

…należy mieć ograniczone zaufanie. Nie przyjmuj napojów od nowo poznanych osób i nie wychodź z nimi z lokalu. Nawet wówczas, gdy sprawiają wrażenie miłych i życzliwych. Zwracaj uwagę na osoby, które mają łatwy dostęp do tego, co pijesz, bądź mają przy sobie małe pojemniki o pojemności ok. 20-30ml

…jeśli poczujesz, że Twoja reakcja jest niewspółmierna do tego, co piła/eś, natychmiast poszukaj pomocy przyjaciół, z którymi przyszłaś/edłeś. Imprezę/lokal opuść w ich towarzystwie.


WAŻNE!!!

Gdy staniesz się ofiarą GHB…

-  zgłoś ten fakt Policji, aby umożliwić szybkie wykrycie sprawcy!
-  zgłoś się do szpitala, gdzie zostaną Ci wykonane badania na obecność narkotyków w moczu i krwi!
-  jeśli padłaś/eś ofiarą zgwałcenia, poproś o środki minimalizuje ryzyko zakażenia HIV!

 

Jeśli widzisz, że ktoś wlewa bądź wrzuca coś do napojów – reaguj!

Powiedź o tym właścicielowi napoju, powiadom Policję!

 

Pamiętaj!
Z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r.

- Narkotyki w Polsce są nielegalne.
- Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 3.
- Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 8.
- Produkcja narkotyków zagrożona jest karą więzienia do lat 3. W przypadku produkcji znacznej ilości narkotyków przestępstwo zagrożone jest grzywną i karą więzienia na czas nie krótszy od lat 3.
- Handel narkotykami zagrożony jest karą więzienia do lat 8 w przypadku znacznej ilości narkotyków przestępstwo zagrożone jest grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 10.
- Udzielanie narkotyków małoletniemu lub nakłanianie go do użycia albo udzielanie ich w znacznych ilościach  innej osobie  zagrożone jest karą więzienia do 8 lat.


Jeśli podejrzewasz, że ktoś posiada narkotyki.

Zadzwoń na 997/112 lub Policyjny Telefon Zaufania – (086) 272 22 22

Bezpiecznych i rozsądnych zabaw wakacyjnych życzy

WYDZIAŁ PREWENCJI

Komendy Powiatowej Policji w Grajewie


Więcej informacji na temat akcji na stronie internetowej www.pilnujdrinka.pl

Źródło: http://www.podlaska.policja.gov.pl