Nietrzeżwi Kierujący!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeżwi Kierujący!!

Data publikacji 14.01.2010

Od początku roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie zatrzymali na drogach powiatu grajewskiego siedmiu nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą w tym gronie okazał się 53 –letni mieszkaniec Szczuczyna, który kierował fordem będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nietrzeźwy kierujący był również sprawcą kolizji do której doszło w zeszły piątek na ul. Świętojańskiej w Wąsoszu. Kierowca ciągnika rolniczego, mieszkaniec gm. Wąsosz mając ponad 2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu nie zachował należytej ostrożności podczas włączania się do ruchu i uderzył w Fiata Uno, którym kierowała mieszkanka gm. Wąsosz.

Apelujemy!!!

Picie alkoholu uniemożliwi bezpieczną jazdę samochodem, gdyż:

 

1.Zmniejszy szybkość Twoich reakcji.

Od momentu kiedy dostrzeżesz niebezpieczeństwo, a za nim właściwie na nie zareagujesz, upływa jakiś czas. Ten czas powinien być jak najkrótszy. Wypicie alkoholu znacznie wydłuża czas reakcji.

2. Ogranicza Twoje pole widzenia.

Normalnie pole Twego widzenia obejmuje kat 180 stopni. Wpływ alkoholu sprawia, że ten kąt zmniejsza się jak składany wachlarz, aż dochodzi do widzenia jakby w tunelu. Możesz nie dostrzec pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi.

3. Powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.

Po wypiciu alkoholu często będzie Ci się wydawać, że drzewo przy drodze i jadący z naprzeciwka samochód są dużo dalej niż w rzeczywistości.

4. Powoduje pogorszenie wzroku.

Będziesz miał problem z dostrzeganiem szczegółów, znaków, świateł, pieszych i innych pojazdów.

5. Pogarsza Twoją koordynację ruchów.

Będziesz miał trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie.

6. Alkohol powoduje obniżenie koncentracji.

Trudno Ci będzie skupić myśli i uwagę na skomplikowanym zajęciu jakim jest prowadzenie samochodu.