Oszustwo „na policjanta” - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo „na policjanta”

Data publikacji 15.02.2010

Oszuści podali się za policjantów. Wyłudzili od pracownic sklepu 1230 złotych. Fałszywi policjanci są poszukiwania.

Do zdarzenie doszło w sobotę po godzinie 18.00 w jednym ze sklepów na Os. Południe w Grajewie. W oszustwie uczestniczyło trzech mężczyzn. Jeden z nich wszedł do środka i zrobił zakupy. Za towar zapłacił banknotem 20 zł. Podczas płacenia do sklepu weszło dwóch innych mężczyzn. Jeden z nich pokazał „ odznakę”. Przedstawili się, że są policjantami i podejrzewają, że kupujący zapłacił fałszywką. Założyli mu na ręce kajdanki. Pracownicom sklepu polecili wydać pieniądze z kasy w celu przeprowadzenia badań na ustalenie, czy wśród nich nie ma również fałszywych pieniędzy. Oszuści otrzymali 1230 złotych. Przed wyjściem zostawili kasjerce wezwanie, aby stawiła się na komendę następnego dnia. Fałszywi policjanci są poszukiwani.

Nie dajmy się oszukać

Policjant w ubraniu cywilnym podejmujący czynności służbowe jest zobowiązany przedstawić się oraz  okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba wobec której jest przeprowadzana interwencja mogła odczytać dane znajdujące się w niej, a nawet te dane mogła zanotować. Jeżeli nadal mamy wątpliwości najlepiej przedzwonić pod nr 997.

Jednocześnie informujemy, że od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe policyjne legitymacje służbowe. Są znacznie mniejsze, nie rozkładają się jak poprzednio obowiązujące, a swoimi wymiarami przypominają dowód osobisty. Wykonane są z wielowarstwowego poliwęglanu, posiadają więcej zabezpieczeń i mają formę karty. Zawarte są na nich informacje tj. imię i nazwisko policjanta, jego stopień służbowy, 6 cyfrowy numer identyfikatora, nazwa województwa, odpowiednią do miejsca pełnienia służby, termin ważności legitymacji (31.12.2011r), jej numer, wizerunek twarzy policjanta, godło państwowe i niebieska gwiazda-symbol formacji policyjnej.