Uwaga kieszonkowcy - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga kieszonkowcy

Data publikacji 14.05.2010

Dzisiaj na targowicy miejskiej przy ul. Kopernika nieznani sprawcy, wykorzystując nieuwagę mieszkanki Grajewa ukradli jej portfel z kartą płatniczą oraz 215 zł.


Robiąc zakupy często zapominamy, że sprytny złodziej czeka na moment gdy utracimy czujność. „Kieszonkowcy”    korzystają z tłoku w sklepach na przystankach, dworcach, w pociągach i  autobusach. Tłok i zamieszanie sprzyjają złodziejom. Wykrywalność tych spraw jest wyjątkowo niska, co wynika z faktu, że "kieszonkowcy" nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają, mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.

 

Sposoby działania kieszonkowców:

-najczęściej pracują w grupie, często w duecie-kradzieży dokonuje jeden ze złodziei, pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup

-kieszonkowcem może być każdy, młody przystojny mężczyzna, nobliwy emeryt, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp.

-nie mają bagażu który krępował by ruch, ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz lub kurtkę

-wykorzystują ścisk w miejscach gdzie znajduję się dużo osób. Aranżują wtedy przypadkowe potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia

-za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin, wybierając dogodną sposobność

-skradzione portfele i saszetki są natychmiast przekazywane ich obstawie-opróżniane z zawartości i wyrzucane

-skradzione dokumenty i klucze mogą być wykorzystane do okradzenia domu ofiary

Aby skutecznie uchronić się przed kieszonkowcem należy pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą złodzieja: 

  • torebkę trzymaj przed sobą, przyciskając ja ramieniem, nie może zwisać swobodnie
  • nie noś wartościowych rzeczy i portfela w reklamówkach – łatwo je przeciąć
  • w torebce pieniądze, dokumenty, klucze chowaj w przegródce
    z dodatkowym zapięciem
  • płacąc staraj się, aby nikt nie widział zawartości Twojego portfela, pinu do karty płatniczej
  • wybierając się na zakupy nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
  • w miejscach publicznych pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy ręce masz zajęte np. bagażem
  • nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza lub kurtki

Jeżeli stałeż sie ofiara kieszonkowca

- Natychmiast udaj się do najbliższej jednostki Policji.

- Pamiętaj im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie złapać sprawcę Policji. Pomyśl, że może on okraść inne osoby.

- Zachowuj spokój, skoncentruj się na rzeczowym opisaniu szczegółów zdarzenia, które mogą mieć znaczenie dla postępowania Policji.

PAMIĘTAJ !

Ogromna ilość kradzieży kieszonkowych pozostaje tajemnicą osób pokrzywdzonych. Brak reakcji ze strony ofiar rozzuchwala złodziei, wytwarza w nich poczucie bezkarności. Dlatego też powiadom Policję, nawet wówczas, gdy: poniosłeś niewielką stratę, sądzisz, że Policja i tak ci nie pomoże, stałeś się ofiarą przez swoją lekkomyślność czy nierozwagę.