Bezpieczny Internet - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny Internet

Data publikacji 04.10.2010

Dzisiaj około godziny 10.30 mieszkaniec Grajewa poinformował dyżurnego, że dnia 15.09.2010 za pośrednictwem strony internetowej zamówił kod doładowujący telefon komórkowy na kwotę 137 zł i do chwili obecnej ich zamówionego towary nie otrzymał jak też nie otrzymał zwrotu pieniędzy.

Apelujemy o ostrożność podczas zawieranych transakcji na aukcjach internetowych i innych portalach internetowych oferujących rzeczy po atrakcyjnych cenach. Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Przed działalnością oszustów można się ustrzec. Oto kilka ważnych rad, o których należy pamiętać przy transakcjach internetowych:

 1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego.
 2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
 3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
 4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
 5. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych sprzedawanych bez dokumentów.
 6. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.
 7. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
 8. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.

Jeżeli zostałeś/łaś ofiarą oszustów, poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz po zebraniu dokumentów związanych z transakcją zgłoś się na policję.

Zgłaszając się na Policję trzeba podać:

 •  datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz licytowaną cenę,
 • nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres mailowy,
 • sposób kontaktu ze sprzedającym: jego mail, nr telefonu, adres,
 • sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Surfowanie po Internecie może być świetna zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Jednak oprócz wartościowych rzeczy w sieci czyha na nas wiele niebezpieczeństw, które szczególnie zagrażają  dzieciom i młodzieży tj

Nękanie w Internecie

Wielu użytkowników dopuszcza się w Internecie zachowań, których powstydziliby się w innej sytuacji. Wulgarne słownictwo pojawiające się na internetowych czatach czy nieprzyjemne żarty otrzymywane w komunikatorach, których autorami często są dzieci i młodzież, zastąpiły dawne dowcipy telefoniczne, gwarantując większe poczucie anonimowości. Oczywiście anonimowość w Internecie jest tylko pozorna i jeżeli dojdzie do zgłoszenia poważnego naruszenia regulaminu lub prawa, właściciel serwisu lub Policja zajmują się ściganiem sprawcy.

 • Łamanie prawa/straty finansowe
 • Piractwo
 • Bankowość elektroniczna
 • Oszustwa na aukcjach internetowych
 • Uzależnienie od Internetu

Internet jako źródło informacji dla przestępcy

Dzieci z natury są ufne. Chętnie opowiadają innym, nawet zupełnie obcym osobom, o sobie, swoim domu, rodzinie. Za pośrednictwem Internetu przestępcy mogą więc uzyskać od dzieci cenne informacje, np. złodziej planując włamanie może dowiedzieć się o adres, cenne przedmioty, zwyczaje panujące w domu itp.

Wirtualna tożsamość

Użytkownicy Internetu często posługują się podczas przebywania w sieci tzw. nickiem. Przybierają imiona bohaterów filmów, bajek czy książek. Daje to złudne wrażenie że w Internecie można być tym, kim się chce, zachowując pełną anonimowość. Nic bardziej mylnego.