Nie dajmy się oszukać ! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się oszukać !

Data publikacji 12.11.2010

  

                  NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!

Na terenie naszego Województwa odnotowuje się przypadki oszustw na szkodę  ludzi starszych. Przestępcy wchodzą do mieszkania pod różnymi pretekstami i działają różnymi metodami. Żerując na naiwności, łatwowierności i dobrym sercu osób starszych chcą wyłudzić, bądź ukraść jak największą ilość pieniędzy.

 

  
Oto kilka przykładów metod działania przestępców: 

  • metoda „na wnuczka” -sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną. Mówią że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po pieniądze znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, która w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze.
  • metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” -sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.
  • metoda „na domokrążcę”- sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie początkowo proponowanej przez domokrążcę.
  • Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los - przedstawiają, że ktoś z ich rodziny jest ciężko chory (najczęściej dziecko) i do ratowania życia potrzebny jest kosztowny sprzęt medyczny, leki, operacja itp. Proszą o wsparcie,

Jak nie dać się oszukać?

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia) bądź zadzwoń na Policję!
  • Nigdy nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają „parami”. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielanie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!
  • Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

Apelujemy też do rodzin starszych ludzi, by ostrzegali bliskich przed zagrożeniem. 

Każdy kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z jednostką Policji korzystając z numeru alarmowego 

TEL. 997 lub 112