Policja apeluje - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje

Data publikacji 14.10.2011

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach. Śliskie nawierzchnie, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, śniegu, mgła sprzyjają powstawaniu wielu zagrożeń. Szczególną ostrożnością powinni wykazać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zarówno kierujący jak i piesi. Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. W związku z coraz częstszymi zdarzeniami z udziałem pieszych mającymi miejsce na ulicach naszego miasta apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Aby uniknąć wielu zagrożeń warto pamiętać
o tym, że pieszemu nie wolno:

  • Wchodzić ani wbiegać na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych!
  • Wchodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykład na zakrętach, wierzchołkach wzniesień.
  • Przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych.
  • Zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnie lub torowisko.
  • Wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. łańcuchy oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi.

Pamiętajmy ponadto, aby poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszać się lewą stroną drogi - tak, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Posiadanie znaków odblaskowych w znacznej mierze może poprawić nasz bezpieczeństwo.

Przypominamy kierowcom o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Pamiętajmy, że podczas opadów oprócz świateł mijania należy używać również świateł przeciwmgielnych. Pamiętajmy o utrzymywaniu w czystości szyb, lusterek, kloszy świateł, jak też o dostosowaniu prędkości do istniejących warunków i sytuacji na drodze; o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu jadącego przed nami. Wart pomyśleć o zmianie opon na „zimowe”. Stosując się o tych wskazówek przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa swojego i innych!