Porady dla osób starszych - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Porady dla osób starszych

Data publikacji 20.01.2012

W 2011 r. na terenie woj. podlaskiego odnotowano 176 przypadków  oszustw i prób dokonania takich przestępstw na ludziach starszych. Liczba ta w porównaniu do roku 2010 wzrosła o prawie 100 %. W związku z powyższym grajewscy policjanci apelują do osób starszych o daleko idącą ostrożność w kontaktach z innymi osobami. Poniżej przedstawiamy kilka rad jak ustrzec się oszustów:

  • Nie należy otwierać drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie należy wpuszczać do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możecie ustalić numer telefonu np. do  spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugerujcie się numerami wskazanymi przez te osoby, po drugiej stronie aparatu  też może być oszust. Miejcie przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia ) bądź dzwońcie na Policję!
  • Nie zostawiajcie „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają „parami”. Pilnujcie każdego z nich, nie pozwalajcie na rozdzielenie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego co robi. Nie bądźcie przy tym sam, zadbajcie o obecność kogoś bliskiego!
  • Nie przechowujcie w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Współdziałajcie z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

 

Jak działają oszuści

  • Podszywają się pod przedstawicieli  różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują pomieszczenia i kradną pieniądze bądź inne cenne przedmioty.
  • Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los.
  • Zdobywają zaufanie podając się za nowych sąsiadów, w ten sposób wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży lub wyłudzają pieniądze.
  • Podszywają się pod członków rodziny, np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki.

APELUJEMY!!!

W przypadku zetknięcia się z osobami działającymi w opisany sposób prosimy o kontakt z tut. jednostką Policji.

 

Funkcjonariusze KPP Grajewo życzą Babciom i Dziadkom z okazji ich święta wszystkiego najlepszego!