Kronika 997 - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kronika 997

Data publikacji 18.05.2012

15.05.2012 r.

Kradzież

O godz. 14:10 mieszkaniec Grajewa zgłosił, iż dzień wcześniej około godz. 10:10 z parkingu przy markecie na Os. Centrum skradziono rower m-ki Victoria, należący do jego syna. Mężczyzna oszacował wartość roweru na kwotę 600 zł.

16.05.2012 r.

Nietrzeźwy kierujący

O godz. 22:50 na ul. Dwornej w Grajewie policjanci ujawnili nietrzeźwego mieszkańca Białegostoku, który kierował Volkswagenem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 2,22‰ alkoholu w organizmie.

17.05.2012 r.

Kradzież

O godz. 7:50 mieszkaniec Szczuczyna poinformował, iż w dniu 16.05.2012 r. około godz. 23:00 na terenie Olsztyna, złodzieje ukradli telefon komórkowy m-ki Samsung, który należał do jego syna. Zgłaszający oszacował wartość telefonu na kwotę 500 zł.

Oszustwo na wnuczka

O godz. 15:00 dyżurny został powiadomiony, o tym że w godzinach przedpołudniowych do 74 – letniej mieszkanki Grajewa zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Kobieta nie rozpoznał głosu w słuchawce, lecz rozmówca rozwiał jej wątpliwość mówiąc, że jest chory na anginę. Powiedział, iż miał wypadek samochodowy w Krakowie i pilnie potrzebuje 35 000 zł. Przekazał, iż po pieniądze zgłosi się pracownik PZU. Kobieta uwierzyła mężczyźnie i z rachunku bankowego wypłaciła 5 tysięcy dolarów amerykańskich. O umówionej porze do mieszkania starszej pani przyszedł mężczyzna podający za pracownika firmy ubezpieczeniowej. Kobieta oddał mu swoje oszczędności. Przed godziną 15 – tą telefonicznie skontaktowała się z wnukiem  mieszkającym w Krakowie. W rozmowie z nim zorientowała się, iż padła ofiarą oszustwa. O zdarzeniu natychmiast powiadomiła Policję. Teraz grajewscy policjanci szukają sprawcy przestępstwa. 

Opisany przypadek to dowód na to, iż oszuści nie próżnują. Mimo wielu apeli i ostrzeżeń w mediach wciąż głośno o kolejnych przypadkach oszustw metodą „na wnuczka”. Oszuści typują swoje przyszłe ofiary wśród osób starszych, mieszkających samotnie. Podają się z reguły za kogoś z rodziny i proszą o pomoc finansową czy pożyczkę. Wykorzystują ufność starszych osób i w perfidny sposób ich oszukują. Dlatego kolejny raz apelujemy o rozwagę i ostrożność! Nie wpuszczajmy do mieszkania osób obcych. Nie ufajmy ślepo telefonicznym rozmówcom. Zanim pożyczymy pieniądze, upewnijmy się z kim mamy do czynienia. Bądźmy podejrzliwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń, że możemy zostać oszukani -  kontaktujmy się Policją. Nie dajmy się oszukać!