Policjanci apelują!!!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują!!!!

Data publikacji 06.11.2012

Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych i szybko zapadający zmrok zwiększa zagrożenia na drogach. To właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy.

Policjanci ruchu drogowego i prewencji przy prowadzeniu różnych działań profilaktyczno-ostrzegawczych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego (w każdym wieku) do umieszczania na odzieży choćby jednego elementu odblaskowego, który w znaczny sposób poprawi ich widoczność a co za tym idzie bezpieczeństwo.

W nocy pieszy ma szansę zauważyć reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Kierujący pojazdem dostrzeże pieszego w momencie, gdy światła reflektorów w jego pojeździe odbiją się od jego ubrania. W Ustawie Prawo o ruchu drogowym art. 43 pkt. 2 czytamy, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dlatego tak istotne jest, aby zarówno dzieci, ale także i dorośli poruszający się po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym posiadali elementy odblaskowe i co ważne – mieli na sobie jasne elementy ubioru. Jeśli pieszy jest ubrany na czarno, nie posiada na sobie żadnych elementów odblaskowych to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć go na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Gdy jedzie on z prędkością ok. 100 km/h pokona tę odległość w ok. 1 sekundę. W ciągu jednej sekundy być może zdąży przenieść nogę z pedału gazu na pedał hamulca i nacisnąć go z całej siły. W tym czasie samochód cały czas jest w ruchu – ma szansę na zatrzymanie po kilku sekundach, po 60-70 metrach pod warunkiem, że powierzchnia drogi była sucha a układ hamulcowy i stan ogumienia bez zarzutu. Jeśli jezdnia będzie mokra lub śliska droga hamowania bardzo się wydłuży. Natomiast jeżeli pieszy posiada na sobie elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwala to kierującemu na zauważenie go w światłach mijania samochodu już z odległości 130-150 metrów. Wtedy kierujący ma możliwość podjęcia odpowiednich czynności, które pozwolą na wykonanie odpowiedniego manewru np. bezpiecznego ominięcia pieszego.

Właśnie w tym okresie jezdnia jest coraz częściej mokra a przyczepność kół jest o wiele słabsza niż w warunkach letnich. Ze względu na zmieniający się stan nawierzchni należy pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez gwałtowne hamowanie lub gwałtowne przyspieszanie możemy doprowadzić do poślizgu pojazdu. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, należy hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać o obowiązkach wynikających, z Art. 19 Ustawy Prawo o ruchu drogowym tj.: o tym, iż kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym, hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Należy także uważać podczas jazdy na mostach i wiaduktach, na których łatwo wpaść w poślizg. Mimo, iż nie ma przymrozku przy gruncie, na wiadukcie lub moście często występuje miejscowe oblodzenie. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność i  zmniejszyć prędkość w szczególności nad ranem oraz po opadnięciu mgły.

Krótszy dzień powoduje, że częściej jeździmy po zmroku. Podczas jazdy światła innego pojazdu mogą oślepiać nawet na kilka sekund. Aby światła pojazdów jadących z naprzeciwka nie raziły nas, unikajmy patrzenia na przeciwległy pas ruchu, skoncentrujmy się na poboczu i pasie, którym się poruszamy.

Eksploatacja pojazdu

W okresie jesienno – zimowym, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz, śnieg, wcześniej zapada zmrok, a temu wszystkiemu dodatkowo towarzyszy często mgła, kierujący pojazdami winni zachować szczególną ostrożność. O tej porze roku nie można przewidzieć, co przyniesie nam następny dzień, a czasem nawet, co następna godzina. Dlatego też powinniśmy dużo wcześniej pomyśleć o wszelkich możliwych rozwiązaniach, gwarantujących nam większe bezpieczeństwo na drodze.

W związku z powyższym należy pamiętać o:

 1. zmianie opon w pojeździe z tzw. „letnich” na tzw. „zimowe”, sprawdzeniu prawidłowego poziomu ciśnienia w ogumieniu,
 2. obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok a ponadto szczególnie w czasie opadów, dodatkowo używać świateł przeciwmgłowych przednich,
 3. uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy, a co za tym idzie utrzymywaniu w czystości szyb, lusterek oraz kloszy świateł pojazdu,
 4. sprawdzeniu filtra kabinowego w naszym pojeździe, który odpowiada za prawidłową widoczność podczas jazdy. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, zwiększona wilgotność powietrza w połączeniu z opadami sprzyja osadzaniu pary wodnej na szybach,
 5. sprawdzeniu stanu piór wycieraczek, okres jesienno – zimowy niesie za sobą dużą ilość opadów oraz błoto pośniegowe na jezdni, jeśli rozmazują brud na szybie lub zostawiają nie zmyty pasek wymieńmy je na nowe, poprawi to pole naszego widzenia,
 6. prowadzeniu pojazdu z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Nie utożsamiajmy prędkości bezpiecznej z prędkością dozwoloną, ale pamiętajmy, że musi się ona mieścić w jej granicach.

Pamiętajmy również o tym, że:

 1. przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również „najechanie” na tył poprzedzającego pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania np. przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań, wykonywania manewrów wyprzedzania, omijania lub wymijania, kierując pojazdem starajmy się odpowiednio wcześniej sygnalizować tego typu manewry. Sobiesław Zasada w swojej książce pt. „Szerokiej drogi. Doskonalenie techniki jazdy”, radzi, aby w tzw. ruchu miejskim lekkim uderzeniem w pedał hamulca błysnąć „stopem”, aby ostrzec jadącego za sobą kierowcę, że za chwilę będziemy hamować. Może to uratować nasz samochód przed nagłym uderzeniem w jego tył,
 2. piesi, stanowią w okresie jesienno – zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Często brak oświetlenia drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze - zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych – chodzenie po niewłaściwej stronie drogi, brak elementów odblaskowych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń,
 3. zanim wyjedziemy w podróż warto sprawdzić w naszym samochodzie poziom:
 • płynu hamulcowego
 • oleju silnikowego,
 • płynu w chłodnicy,
 • płynu układu kierowniczego,
 • płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury,
 • płynu w skrzyni biegów.

Podlaska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.