Uwaga na oszustów!!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!!!

Data publikacji 27.12.2012

Podlascy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny i krewniaków wyłudzają od starszych osób ich oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

Niestety pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą na tzw. wnuczka w dalszym ciągu zdarzają się przypadki takich oszustw. 18 grudnia w wyniku działania oszusta 26 tysięcy złotych straciła 83-letnia mieszkanka powiatu siemiatyckiego. Mimo, że do zdarzenia doszło 18 grudnia sygnał o tym zdarzeniu dotarł do policjantów z Siemiatycz dopiero w miniony poniedziałek (24 grudnia), bowiem wówczas pokrzywdzona poinformowała o całej sytuacji mundurowych. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń do mieszkającej w gminie Nurzec Stacja kobiety zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako jej kuzyn. Mężczyzna przekonał kobietę, że jest jej krewniakiem w potrzebie. Mówił, że potrzebuje pieniędzy, bo zabrakło mu gotówki na zakup mieszkania. Pokrzywdzona uległa namowom, wypłaciła wskazaną kwotę z banku i przelewem przesłała rzekomemu kuzynowi. Teraz sprawcy szukają siemiatyccy policjanci.

Policja apeluje!

Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

  • skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
  • nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
  • potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.