Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwane w Holandii samochody w rękach polskiej Policji . Grajewscy policjanci zatrzymali dwa kradzione pojazdy.

Data publikacji 14.04.2013

Niezbędność funkcjonowania bazy SIS oraz bardzo dobrą współpracę polskiej i holenderskiej Policji pokazała dzisiejsza akcja zatrzymania poszukiwanych samochodów. Grajewscy policjanci zakończyli podróż dwóch samochodów, w tym Range Rovera używanego przez przestępców napadających na bankomaty przy użyciu materiałów wybuchowych.

 

Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP kilkadziesiąt godzin temu otrzymało pilną informację od policji holenderskiej, że na terenie Polski może znajdować się samochód Range Rover, który wcześniej był używany do napadów na bankomaty przy użyciu materiałów wybuchowych. Był to sygnał dla polskich policjantów, że samochód należy jak najszybciej „namierzyć” i zatrzymać poruszające się nim osoby. Policyjne ustalenia wskazywały na lokalizację samochodu i wynikało z nich, że samochód przemieszcza się przez terytorium Polski, od zachodniej granicy w Słubicach, przez centrum Polski  w kierunku Białegostoku. Kierunek przemieszczania się samochodu sugerował policjantom, że może on poruszać się na litewskich numerach rejestracyjnych, jednocześnie ustalenia wskazywały, że kierowca samochodu co jakiś czas odpoczywa na parkingach dla tirów. Dlatego policjanci nie wykluczali, że samochód został ukryty w innym, dużym samochodzie.

Taką informacje otrzymali grajewscy policjanci, którzy w Popowie zatrzymali do kontroli kierowcę tira. Mężczyzna był bardzo zdenerwowany i za wszelką cenę starał się przekonywać policjantów, że nie ma sensu zaglądać do zaplombowanego ładunku tira, w którym  były przewożone z Rotterdamu na Litwę meble. Mimo pokazania dokumentów przewozowych, nie przekonał policjantów do odstąpienia od kontroli. Efektem otworzenia samochodu ciężarowego DAF było znalezienie w nim poszukiwanego samochodu marki Range Rover oraz dodatkowo samochodu Lexsus – także poszukiwanego przez holenderską policję. Zostały one zabezpieczone do badań kryminalistycznych, natomiast kierowca DAF-a został zatrzymany do dyspozycji Policji. Okazało się, że jest to osoba, która już wcześniej wchodziła w konflikt z prawem i była „notowana” przez polską policję oraz policję z innego kraju. Podczas całej operacji polscy policjanci, za pośrednictwem BMWK KGP kontaktowali się a bieżąco z policją holenderską i przekazywali istotne informacje. Sprawnej akcji znalezienia samochodów policja holenderska już pogratulowała polskim policjantom, tym samym składając za nią podziękowania.

Zródło: KGP