Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Grajewie - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Grajewie

Data publikacji 29.04.2013

W ramach Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ w dniach 29 kwietnia - 6 maja grajewscy policjanci przeprowadzą szereg działań i akcji profilaktycznych promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypadającego na 6 maja 2013 roku.

Tegoroczny Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego adresowany jest  głownie do pieszych a jego tematem przewodnim jest Bezpieczeństwo pieszych – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w miastach”. Celem  tego wydarzenia jest propagowanie działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych na drogach. W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym - na całym świecie zorganizowane zostaną imprezy i spotkania związane z edukacją i zapobieganiem zagrożeniom występującym w ruchu drogowym.

PAMIĘTAJ !

  • Poznając zasady bezpiecznego zachowania na drodze -wygrywasz, gdyż dzięki temu unikniesz wielu niebezpieczeństw.
  • Poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszaj się lewą stroną drogi - tak, abyś widział nadjeżdżające z przeciwka pojazdy, twój tornister oraz ubranie muszą mieć znaki odblaskowe. 

WSKAZÓWKI DLA PIESZYCH
Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych.
  • Wchodzić na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności lub w pobliżu takiego miejsca, na przykład na zakrętach, wierzchołkach wzniesień.
  • Przebiegać przez jezdnię nawet w miejscach wyznaczonych dla pieszych.
  • Zatrzymywać się na jezdni lub bez uzasadnionej przyczyny zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnie lub torowisko.
  • Wchodzić na tory, gdy zapory są opuszczone lub ich opuszczanie zostało rozpoczęte.
  • Przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których umieszczone są urządzenia zabezpieczające (np. banerki, łańcuchy oddzielające drogę dla pieszych lub chodnik od jezdni, nawet jeśli są po drugiej stronie drogi. 

Pamiętajmy ponadto, aby poza miastem na drodze, gdzie nie ma chodników, zawsze poruszać się lewą stroną drogi - tak, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Posiadanie znaków odblaskowych w znacznej mierze może poprawić nasz bezpieczeństwo.