Uwaga! Złodzieje nie próżnują. Zadbajmy o nasze mieszkania! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Złodzieje nie próżnują. Zadbajmy o nasze mieszkania!

Data publikacji 09.07.2013

W ostatnich dwóch miesiącach na terenie naszego powiatu doszło do nasilenia włamań do mieszkań. Złodzieje okradli 5 mieszkań – w Grajewie, Szczuczynie i Rajgrodzie. Ich łupem padały głównie pieniądze i złota biżuteria Okres wakacyjny sprzyja tego typu przestępstwom, gdyż wielu z nas pozostawia swój dobytek i wyjeżdża na wczasy. Jadąc na urlop należy pamiętać, aby zadbać o swoje mienie.

Najlepszym sposobem jest dołożenie wszelkich starań, by zabezpieczyć mieszkanie oraz wszelkie znajdujące się w nim przedmioty przed kradzieżą. Jak sprawić, by stare polskie przysłowie "mądry Polak po szkodzie" nie było adekwatne do zastanej sytuacji.?

Istnieje wiele prostych sposobów, które mogą uchronić dom przed złodziejem. Wśród nich warto wymienić choćby pomoc sąsiedzką. Doglądanie domu przez znajomych może uchronić nasz dom przed nieproszonym „gościem”. Nie można jednak zostawiać wszystkiego na głowie sąsiadów. Warto pamiętać, by przed wyjazdem sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna zostały dokładnie zamknięte. Można poprosić sąsiadów, by wyjmowali listy ze skrzynki pocztowej, podlewali kwiaty czy zapalali, co jakiś czas światło w domu - to wszystko to znak, że ktoś czuwa nad domem.

Warto także pomyśleć wcześniej o dobrym systemie alarmowym, solidnych drzwiach wejściowych, atestowanych zamkach czy blokadach antywłamaniowych. Przed wyjazdem na urlop można skorzystać z ofert firm ubezpieczeniowych. Dobrym pomysłem jest także wybranie firmy ochroniarskiej i umieszczenie przed domem tabliczki z napisem: "Obiekt strzeżony".

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, bądź na twoich oczach ktoś dokonuje włamania jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję (997 lub 112) jako świadek masz prawo zachować anonimowość.

Widząc nieznane osoby, próbujące otworzyć drzwi u sąsiada, podejrzane osoby obserwujące mieszkania, nie zwlekaj, dzwoń na Policję. Twoja czujność i szybka reakcja może pomóc ująć przestępcę!