Fałszywa wolontariuszka - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywa wolontariuszka

Data publikacji 20.09.2013

W czwartek w miejscowości Pieniążki gm. Grajewo kobieta podająca się za wolontariuszkę z kościoła, ukradła z domu samotnej starszej kobiety 750 zł a następnie oddaliła się w nieznanym kierunku.

W czwartek około godz. 14:00 dyżurny Grajewskiej Policji otrzymał informację telefoniczną, iż w miejscowości Pieniążki do samotnej starszej kobiety przyszła kobieta w wieku około 70 lat podająca się za wolontariuszkę z kościoła. W trakcie rozmowy poprosiła pokrzywdzoną aby ta pokazała jej swój odcinek z renty, kobieta wykorzystując nieobecność pokrzywdzonej dokonała kradzieży pieniędzy w kwocie 750 złotych a następnie oddaliła się w nieznanym kierunku.

 

Apel Grajewskich policjantów:

Szanowni Państwo!

Większość z nas ma w swoich rodzinach lub wśród znajomych osoby starsze. Nierzadko osoby te nie mają możliwości poznania różnego rodzaju zagrożeń, chociażby z powodu braku dostępu do Internetu. Pomóżmy seniorom i przekazujmy im informacje o metodach działania sprawców oszustw. Oszuści zjawiają się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Chcą sprawdzać instalacje, pobierają opłaty za abonament telewizyjny, przynoszą zapomogi, sprzedają różne produkty. Wykorzystują czyjąś nieostrożność usiłując wmówić, że są przedstawicielami rozmaitych instytucji unijnych, państwowych lub pomocowych, dzwonią udając członka rodziny. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. W sytuacjach tych niezbędne jest stosowanie kilku podstawowych zasad:

- ograniczone zaufanie, nie wpuszczanie do swoich mieszkań osób nieznajomych

- przed otwarciem drzwi należy spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno

- jeśli nie znamy odwiedzającego - należy zapytać o cel wizyty, poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio wiarygodność osoby pukającej do drzwi

- unikanie podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli połączone one są z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji, czy okazaniem swoich oszczędności

- pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym

 

Zwracamy się z apelem, aby zgłaszać informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w naszej klatce, mieszkaniu, czy posesji dzwoniąc pod bezpłatne numery (997 lub 112 z telefonów komórkowych) bądź kontaktować się z najbliższą jednostką Policji.