Kolejna próba oszustwa „na wnuczka” – nie dajmy się oszukać! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna próba oszustwa „na wnuczka” – nie dajmy się oszukać!

Data publikacji 10.11.2014

Oszuści działający metodą „na wnuczka” próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkanki Grajewa. Kobieta w porę wykazała się rozwagą i powiadomiła Policję. Grajewscy policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia i poszukują sprawców.

W miniony piątek po południu dyżurny grajewskiej komendy Policji został powiadomiony o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Ustalono, że do mieszkania 60-letniej mieszkanki miasta zadzwoniła kobieta podając się za jej córkę mieszkającą w USA. Rozmówczyni poinformowała, iż miała wypadek tj. potrąciła kobietę i potrzebuje dużej kwoty pieniędzy na „polubowne” załatwienia sprawy. Przekazała również telefon mężczyźnie, który podawał się za policjanta. On poprosił, aby kobieta podała mu swój numer telefonu komórkowego i nie rozłączała się, gdy do niej zadzwoni. Już po chwili zadzwonił i ponaglał ją by szybko szła do banku po pieniądze. Kobieta uległa namowom. W drodze do banku mężczyzna cały czas z nią rozmawiał. Jednak 60–latka przerwała połączenie i wypłaciła gotówkę. Po wyjściu z banku nabrała podejrzeń, co do prawdziwości zdarzenia. Wracając do domu, zadzwoniła do córki i wówczas dowiedziała się, że nie brała ona udziału w żadnym wypadku. Gdy wróciła do swojego mieszkania ponownie zadzwonił mężczyzna, z którym rozmawiała wcześniej. Kobieta nie kontynuowała już rozmowy tylko o wszystkim powiadomiła Policję. Grajewscy funkcjonariusze ustalają teraz sprawców tego zdarzenia. Apelują jednocześnie o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed poważnymi stratami finansowymi.

Podstawowe zasady, dzięki którym nie staniemy się ofiarą oszusta:

 

  • skontaktuj się osobiście z osobą, do której pieniądze faktycznie mają trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji;
  • potwierdź informację  u innych członków rodziny;
  • nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści;
  • w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że masz do czynienia z oszustem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

 

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – POWIEDZ NIE!

Apel podlaskich policjantów:

Szanowni Państwo!

Podlaska Policja od kilku lat odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych. Niestety przestępcy są coraz bardziej pomysłowi, metody ich działania się zmieniają jednak motyw jest ciągle ten sam: chęć szybkiego zdobycia pieniędzy kosztem ufnych, często zamieszkujących samotnie, starszych ludzi.

Oszuści zjawiają się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Chcą sprawdzać instalacje, pobierają opłaty za abonament telewizyjny, przynoszą zapomogi, sprzedają różne produkty, a nawet zbierają pieniądze „dla ubogich”. Wykorzystują czyjąś nieostrożność usiłując wmówić, że są przedstawicielami rozmaitych instytucji unijnych, państwowych lub pomocowych, dzwonią udając członka rodziny, potrzebującego natychmiastowej pożyczki.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. W sytuacjach tych niezbędne jest stosowanie kilku podstawowych zasad: ograniczone zaufanie, nie wpuszczanie do swoich mieszkań osób nieznajomych, unikanie podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli połączone one są z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji, czy okazaniem swoich oszczędności. Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym. Ostrzegajmy innych przed wspomnianymi zagrożeniami i wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Zwracamy się z apelem, aby zgłaszać informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w naszej klatce, mieszkaniu, czy posesji dzwoniąc pod bezpłatne numery 997 lub 112, bądź kontaktować się z najbliższą jednostką Policji.