STOP ŻEBRACTWU !!! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

STOP ŻEBRACTWU !!!

Data publikacji 31.07.2015

Żebractwo to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne. Zwłaszcza w okresie wiosenno - wakacyjnym

Żebractwo to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne. Zwłaszcza w okresie wiosenno - wakacyjnym, coraz więcej osób na ulicach naszych miast wyciąga rękę po datki. Największy problem stanowi to, że nie każdy, kto szuka tego typu wsparcia, jest rzeczywiście w potrzebie. Wielu ludzi, zdolnych do pracy, traktuje żebractwo jako sposób na życie. Działanie takie jest wykroczeniem, dlatego grajewska Policja walczy z tym procederem.

Żebrzący na ulicach to Polacy oraz obcokrajowcy. Pamiętajmy, że żebractwo jest naruszeniem prawa w przypadku, kiedy dana osoba ma środki do życia, jest zdolna do podjęcia pracy lub gdy robi to w sposób natarczywy lub oszukańczy. Starajmy się w przypadku zauważenia takiej osoby powiadomić policję. Funkcjonariusze po otrzymaniu takiej informacji natychmiast postarają się dotrzeć do takiej osoby, sprawdzić jej sytuację materialną, a przede wszystkim skierować do instytucji pomocy społecznej.

Pamiętajmy również, że dając pieniądze żebrzącemu nie poprawiamy jego losu, lecz przekonujemy, że żebractwo jest dobrym i łatwym sposobem na życie i dajemy społeczne przyzwolenie na ten proceder. Żebrzą nie tylko starcy, inwalidzi i ludzie pokrzywdzeni przez los, ale też ludzie, którzy mają niezbędne środki egzystencji i tylko szukają dodatkowego źródła dochodu. Oszuści wymyślają łzawe historyjki o tragedii, jaka ich dotknęła, udają kaleki, wykorzystują małe dzieci, których widok zmiękcza ludzkie serca.

Wiele osób traktuje żebractwo jako wygodne i łatwe źródło utrzymania, nie podejmując prób innego zarobkowania na utrzymanie. Większość żebraków niechętnie przyjmuje jedzenie, wolą pieniądze. Często są natrętni i nieprzyjaźni. Wywołują niepokój wśród przechodniów.

Policja ostrzega, że wobec osób, które uprawiają żebractwo w sposób wyjątkowo nachalny, nie będzie wyrozumiała. O faktach żebractwa należy zawiadomić Policję (997, 112) lub Straż Miejską (86 273 08 30), szczególnie, jeśli osoba prosząca o datki była agresywna i natarczywa lub gdy było to dziecko.

W sytuacji spotkania się z osobami żebrzącymi nie bądźmy obojętni. Jednak zamiast udzielenia im jałmużny, oferujmy im inną formę pomocy (można je skontaktować z odpowiednią instytucją państwowa udzielającą pomocy na przykład może to być Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

Zgodnie z art. 58 kodeksu wykroczeń kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. złotych albo karze nagany, a kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.