Akcja "Znicz 2016" na terenie powiatu grajewskiego - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Znicz 2016" na terenie powiatu grajewskiego

Data publikacji 28.10.2016

Zbliża się 1 listopada. Tego dnia większość z nas będzie odwiedzać groby swoich bliskich, znajomych. Również w tym czasie na ulicach znacznie wzrośnie liczba użytkowników dróg. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, podobnie jak w ubiegłych latach, będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy na terenie naszego powiatu.

Policjanci grajewskiej policji rozpoczęli tergoroczną akcję „Znicz", która potrwa do 2 listopada. Sprawujący kontrole funkcjonariusze grajewskiej Policji będą prowadzić szczegółowy nadzór przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Dodatkowe patrole pojawią się również na głównych ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, a w szczególności na najbardziej pospolite jakimi są: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się pieszych. Łamiący przepisy muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami ze strony Policji.

Grajewscy policjanci w ramach prowadzonych działań sukcesywnie przypominać będą o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Znowelizowana w 2014 roku ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu. Nie znaczy to jednak, że w obszarze zabudowanym takich odblasków nie możemy nosić. Nawet najmniejszy element odblaskowy sprawia, że jesteśmy bardziej widoczni dla kierowcy, a nawet może uratować nam życie.   

Pamiętajmy także, że święta listopadowe, to nie tylko okres wzmożonego ruchu na drogach, ale także na cmentarzach. W chwilach zadumy, zajęci porządkami nie zwracamy uwagi na nasze mienie pozostawiane w pobliżu grobów. Takie zachowania, to okazja dla złodzieja, dlatego apelujemy o czujność i rozwagę.

Chrońmy nasze mienie, ale przede wszystkim siebie i swoich najbliższych. Niejednokrotnie wybieramy się na cmentarz z naszymi dziećmi. Tłum, panująca atmosfera zadumy i refleksji stwarza niestety sprzyjające warunki do zagubienia najmłodszych. Warto już w domu ustalić z naszymi pociechami, w jaki sposób zachować się w sytuacji kryzysowej, w momencie zagubienia się. Prostą zasadą jest wyznaczenie jednego, charakterystycznego miejsca na cmentarzu, gdzie dziecko uda się, gdy się zgubi i będzie tam na nas czekało. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie dziecka za rękę bądź blisko siebie. Wybierając się na cmentarz, zwłaszcza w godzinach popołudniowych warto też pamiętać o szybko zapadającym zmroku. Nie skracajmy sobie drogi powrotnej idąc przez miejsca nieoświetlone czy  wyludnione. Pamiętajmy, że czasami warto przedłużyć sobie powrót do domu, ale dotrzeć tam bezpiecznie.  

Ponadto policjanci apelują !

  • wyjeżdżając, zabezpiecz mieszkanie: pozamykajcie dokładnie wszystkie okna i drzwi, poproście sąsiadów by zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie. Usuńcie ze skrzynek pocztę, a spod drzwi materiały reklamowe,
  • pilnuj swego mienia; nie pozostawiaj torebki ani żadnych rzeczy osobistych bez nadzoru,
  • uważaj na kieszonkowców,
  • nie pozostawiaj w samochodzie cennych rzeczy,
  • nie wsiadaj za kierownicę nietrzeźwy,
  • zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
  • noś odblaski wieczorem poza obszarem zabudowanym.

Przypominamy, że dniach 29.10.2016 r. – 02. 11. 2016 r. w godzinach 6:00 – 18:00. zostają wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego. W związku z powyższym apelujemy o zwrócenie uwagi na obowiązujące znaki oraz stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów.

źródło - Oficer Prasowy KPP Grajewo