Uwaga kierowcy – idzie zima - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga kierowcy – idzie zima

Data publikacji 10.11.2016

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy znacznie szybciej zapada zmrok, często pada deszcz czy śnieg, co powoduje, że jezdnia jest śliska. To w połączeniu z ograniczoną widocznością sprawia, że warunki na drodze stają się trudne. Podlascy policjanci apelują o ostrożność i rozsądek na drodze.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku zagrożeniami. Jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg. Możemy spodziewać się w tym czasie także mgły. Poruszając się w takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy przy włączonych światłach mijania. W warunkach ograniczonej widoczności, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych. Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb, lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu. Kierowanie pojazdem w tym okresie wymaga odpowiedniej do tych warunków techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków oraz sytuacji panującej na drodze, tak aby zapewnić panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - musi się jednak mieścić w jej granicach. 

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.

Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się na takim ogumieniu, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i osób, które z nami podróżują.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach, takie jak np. systemy antypoślizgowe nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Są one jedynie pomocą dla kierowcy i z pewnością nie zastąpią zdrowego rozsądku, ostrożności  i przewidywania sytuacji na drodze.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl