Idzie zima – porady dla kierowców i pieszych - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Idzie zima – porady dla kierowców i pieszych

Data publikacji 30.11.2016

Opady śniegu i przymrozek przypomniały, że zbliża się kalendarzowa zima. Oprócz zmiany opon i przygotowania auta do tej trudnej i wymagającej pory roku, należy również zmienić technikę i sposób jazdy. Również piesi w tym okresie powinni zachować szczególną ostrożność podczas wkraczania na jezdnię. Podlascy policjanci apelują do kierowców i pieszych o zachowanie czujności i rozwagę.

Okres jesienno - zimowy na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku zagrożeniami. Jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg. Kierowanie pojazdem w tym okresie wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną, a więc dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie, jest najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu zdarzeń należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie. Drogę hamowania samochodu pozwolą skrócić także opony „zimowe”. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się na takim ogumieniu, to warto w nie zainwestować dla bezpieczeństwa swojego i osób, które z nami podróżują.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.

Podlaska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi wówczas do tragicznych w skutkach zdarzeń.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl