Nie bądź obojętny - reaguj! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny - reaguj!

Data publikacji 05.01.2017

Wraz ze spadkiem temperatur grajewscy policjanci prowadzą wzmożone działania pod nazwą "Nie bądźmy obojętni". Program ten, ma na celu pomóc osobom, które z uwagi na trudną sytuację materialną lub inne uwarunkowania w okresie zimowym mogą znaleźć się w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Okres zimowy, kiedy temperatura gwałtownie spada poniżej zera, to czas niezwykle trudny dla osób bezdomnych oraz samotnych, które z różnych przyczyn nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. Funkcjonariusze grajewskiej komendy codziennie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. W policyjną akcję włączają się też inne instytucje, takie jak ośrodki pomocy społecznej czy strażacy. Osobom potrzebujących wsparcia, funkcjonariusze przekazują informacje na temat noclegowni, placówek wydających ciepłe posiłki bądź innych dostępnych form wsparcia.

W związku z gwałtownym spadkiem temperatur, apelujemy także do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby zwracali uwagę na osoby z otoczenia, które mogą potrzebować naszego wsparcia. Czasami najskuteczniejszą formą pomocy jest udzielenie właściwej informacji osobie potrzebującej bądź poinformowanie o niej odpowiedniej instytucji, takiej jak Policja czy ośrodki pomocy społecznej. O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne możemy również powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i wybierać odpowiednią ikonę, zaznaczając to miejsce na mapie. Wskazane zagrożenie zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy innej osobie.

Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować ludzkie życie, a człowiek bezdomny czy samotny, rzadko znalazł się w ciężkiej sytuacji z własnego wyboru i czasami wstydzi się sam wyciągnąć rękę o pomoc. Nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę, zwłaszcza, że istnieją instytucje i placówki, które są nastawione na pomoc ludziom potrzebującym. Przypominamy:

Policji - 997

Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego–112

Straży Pożarnej- 998

Pogotowia Ratunkowego- 999

Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych - 800 444 989

źródło – oficer prasowy KPP w Grajewie