Chroń swoje życie - noś odblaski! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Chroń swoje życie - noś odblaski!

Data publikacji 10.01.2017

Jednym z czynników zwiększających bezpieczeństwo pieszych na drodze są elementy odblaskowe. Grajewscy policjanci przypominają: odblaski to najprostsza i najtańsza ochrona naszego życia przed niebezpiecznym wypadkiem na drodze.

Okres zimowy to czas, w którym częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Przyczyną tych zdarzeń drogowych są nie tylko złe warunki pogodowe czy fakt, że dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach. Ponadto w tym czasie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować. Nagła reakcja kierującego w tzw. ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz „wtapia się” w panującą ciemność, może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków, w tym również i śmierci. Pieszy bez odblasków widoczny jest dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, natomiast elementy odblaskowe zwiększają tę widoczność nawet do 150 metrów. Ta dodatkowa odległość daje kierującemu możliwość wyhamowania i bezpiecznego ominięcia pieszego lub rowerzysty.

Grajewscy policjanci każdego dnia zwracają uwagę na to, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego poruszający się drogami naszego powiatu, przestrzegają obowiązku prawnego noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, po zmroku. Ważne jest ich umieszczenie w miejscu dobrze widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, np. na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Sposobów na „zalśnienie” w oczach kierowcy jest mnóstwo, a asortyment odblaskowy jest bardzo szeroki. Policja zachęca do korzystania z tych elementów, bo - choć waga odblasków jest niewielka - ich znaczenie dla ochrony naszego życia lub zdrowia - ogromne.

Przypominamy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.