"NURD" na drogach powiatu grajewskiego - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"NURD" na drogach powiatu grajewskiego

Data publikacji 09.02.2017

Grajewska Policja prowadziła akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom.

 Wczoraj policjanci grajewskiej komendy, zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:

- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,

- wejście na jezdnię zza pojazdu;

Zważywszy na panujące trudne warunki atmosferyczne policjanci grajewskiej „drogówki” apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się drogami, zarówno przez pieszych, jak i kierujących. Warto pamiętać także o stosowaniu elementów odblaskowych, które sprawiają że piesi i rowerzyści są znacznie lepiej widoczni przez kierowców. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów. Wcześniej też mogą zmniejszyć prędkość, aby bezpiecznie ominąć pieszego. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.