Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

Data publikacji 12.05.2017

Grajewscy policjanci otrzymali wczoraj sygnały od starszych mieszkańców naszego miasta dotyczące usiłowania oszustwa na tzw. "wnuczka” i „na policjanta”. Sprawcy próbowali nakłonić seniorów do przekazania swoich oszczędności mówiąc o wypadku drogowym. Dzięki czujności osób starszych i ich świadomości występowania zagrożenia do oszustwa nie doszło.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie otrzymali wczoraj trzy zgłoszenia usiłowania oszustwa. Sprawcy podając się za wnuczka, następnie brata, a potem syna, przez telefon informowali rozmówców o nagłej potrzebie finansowej związanej z wypadkiem drogowym i w ten sposób próbowali wyłudzić pieniądze od starszych mieszkańców Grajewa. Dzięki czujności seniorów nie doszło do oszustwa.

Pamiętajmy, że oszuści stale próbują oszukiwać i wyłudzać pieniądze. Podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 997 lub 112.

KPP Grajewo