Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowy „pirat” namierzony dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 27.09.2017

142 km/h – to prędkość, z jaką jechał w obszarze zabudowanym kierowca BMW. „Pirat drogowy” został zatrzymany przez grajewskich mundurowych dzięki wskazaniom internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za nieodpowiedzialne zachowanie 53 – letni obywatel Litwy stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem karnym. W tym roku to już 41 przypadek zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym na terenie powiatu grajewskiego.

Wczoraj wieczorem grajewscy policjanci kontrolowali prędkość pojazdów przejeżdżających przez Guty, gdzie zgodnie ze zgłoszeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość. Po 21 policyjny miernik prędkości wskazał, że zbliżający się samochód jedzie z prędkością 142 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali BMW do kontroli. 53–letni obywatel Litwy nie kwestionował faktu przekroczenia prędkości. Został ukarany mandatem karnym. Z uwagi na przekroczenie dozwolonej prędkości o 92 km/h w terenie zabudowanym policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy. Dokument zostanie teraz przesłany do odpowiedniego organu z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego, które skutkować może utratą uprawnień do kierowania na 3 miesiące.

Policja przypomina!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywna strona internetowa, za pomocą której można przekazać informacje o zagrożeniach występujących w naszej okolicy. Prezentowane na mapach informacje uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw, wykroczeń jak i zagrożeń, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Pamiętaj!

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Ponadto zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.